Advert Advert Advert
Gelişen Ülke Piyasaları Artışa Geçti

Gelişen Ülke Piyasaları Artışa Geçti

Yatırımcılar arasında küresel ekonomide riskli varlık talebi artışı gözüktü. Bu sonuçtan dolayı da gelişen ülkelerin borsa ve kurlarında ciddi artışların görüldüğü tespit edildi.

   
   

Amerika Birleşik Devletleri’nde dün açıklanan ekonomik veriler beklenenden daha güçlü bir değerde gelmişti. Böylelikle yatırımcılar arasında küresel ekonomide riskli varlık talebi artış gösterdi. Bu sonuçtan dolayı da gelişen ülkelerin borsa ve kurlarında ciddi artışların görüldüğü tespit edildi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde hizmet PMI endeks verileri son bir yıl içerisindeki en büyük artışını gösterdi. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi’ de yüzde 0,4 oranında artış göstererek piyasaları etkiledi. Yine dünkü açıklanan PMI verilerine göre de fabrika satışlarında ve dayanıklı mal siparişlerinde ciddi artışların kazanıldığı gözüktü.

Seul'deki Hyundai Futures Corp.'ta kur analisti olan Chung Sung-yoon yaptığı açıklama da Asya paralararı için bugün pozitif yönde ve negatif yönde etkileyebilecek birçok etmenin varlığından bahsetti. Ayrıca açıklanan ABD verilerinin gelişmekte olan piyasalar adına olumlu etki yaratacağını fakat Amerikan Merkez Bankası Fed’in faiz artırımını da tetikleyeceğini söyledi. Asya piyasalarının şu anki durumundan da bahseden Chung Sung-yoon açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verileri öncesinde yatay çizgi çizerek çok fazla dalgalanmaların olmadığını sözlerine ekledi.

Güney Kore’de bulunan Kospi’de endeksler yüzde 0,6 oranında artış gösterdi. Hong Kong’daki Hang Sende endekslerinde ise yüzde 1,3 oranında ve Tayland, Vietnam ile Malezya borsa endekslerinde en az yüzde 0,2 oranında artışların gerçekleştiği görüldü.
MSCI Gelişen Piyasa Kur Endeksi bir önceki oranlara göre yüzde 0,1 oranında yükselme kaydetti. Won endekslerinde ise yüzde 0,2 oranında artışlar ile birlikte Asya piyasalarına olumlu katkıları kayıt altına alındı.

Malezya’da çıkarılan ringiti cinsi petrol en son verilere göre değerinde yüzde 0,1 oranında artış sağladı. Ayrıca dünya genelindeki birçok büyük petrol üreticisi önümüzdeki hafta içerisinde İstanbul’da bir araya gelecek. Yetkililer geçen ayda alınan petrol üretimini daha düşük seviyelere çekme kararının nasıl bir uygulamaya konulacağına dair karşılıklı görüş alış verişlerinde bulunacaklar.

Gelişen Ülke Piyasaları Artışa Geçti haber son dakika ekonomi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Albaraka Türk Konut Finansmanı Desteği!
Albaraka Türk Konut Finansmanı Desteği!
Yasal Takipte Olanlar Kredi Kullanabilir mi? Nasıl Bir Yol İzlenmeli?
Yasal Takipte Olanlar Kredi Kullanabilir mi? Nasıl Bir Yol İzlenmeli?