Snapchat Halka Açılıyor

Son dönemin en popüler sosyal medya uygulamalarından biri olan Snapchat, yakında halka arz edilmek için çalışmalarına hız verdi.

Snapchat Halka Açılıyor

Instagram için bir örnek teşkil eden Snapchat uygulaması borsaya giriyor. Sosyal medyada özellikle 1 yıl içerisinde yakaladığı popüler hayran kitlesi sayesinde dünyanın en önde gelen uygulamaları arasına giren Snapchat’in güncel değeri 25 milyar dolar olarak gösteriliyor.

Snapchat uygulamasının 2017 yılının Mart ayı içerisinde borsaya açılmasının planlandığı belirtilirken şirketin Türk Lirası karşılığı 76 milyar 250 milyon dolar değerinde olduğu açıklandı. Bu değerle Snapchat, Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşunun 2 katından daha fazla bir değerle dünyanın en büyük ve değerli uygulamaları arasında yer alıyor.

Snapchat’in kurucusu ve sahibi olan Evan Spiegel ise 26 yaşında dolar milyarderi olarak dünyanın en genç milyarderleri arasına girmiş bulunuyor. Yaklaşık 2.1 milyar dolarlık servete sahip olan Spiegel’in Snapchat’in halka arz edilmesinden de büyük gelir elde edeceği konuşuluyor.

Yalnızca Amerika’da 58,6 milyon kişinin kullandığı Snapchat, facebook ve twitter gibi sosyal medyanın fenomen mecralarından sonra en hızlı yayılan uygulamalardan biri haline geldi. Bir dönem WhatsApp uygulamasını satın alan Facebook’un Snapchat’i de almak istediği biliniyordu. Ancak Spiegel’in halka arz kararının ardından Facebook’un Snapchat’i alma ihtimali ortadan kalkmışa benziyor.

WhatsApp’ın ilerleyen günlerde yenilikler içeren versiyonlarla güncellenerek Snapchat ile rekabet edebilecek konuma getirilmesi bekleniyor. Anlık mesajlaşma konusunda Snapchat çıkana kadar neredeyse rakipsiz halde olan WhatsApp’ın bu konuda yapacağı atılım merakla bekleniyor.

Snapchat’e yaptığı 3 milyar dolarlık satış teklifi kabul edilmeyen Facebook’un sahibi Mark Zuckerberg’in satın alamıyorsan kopyala şeklindeki yaklaşımı yoğun eleştiri alıyor olsa da WhatsApp halen anlık mesajlaşma piyasasında liderliğini koruyor. İlerleyen günlerde Snapchat ile WhatsApp’ın pek çok konuda karşı karşıya geleceği konuşulurken son güncellemeler ile birbirine rakip olan iki uygulamanın hangisinin önplana çıkacağı merak konusu.

snapchat halka açılıyor facebook snapchati alamadı mark zuckerberg satın alamıyorsan kopyala anlık mesajlaşma uygulamaları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SGK’dan Ödeme Bekleme Zamanı Sona Eriyor!
SGK’dan Ödeme Bekleme Zamanı Sona Eriyor!
Emeklilere Erken Ödeme Müjdesi!
Emeklilere Erken Ödeme Müjdesi!