Tombul Parmak Kaosu Sürüyor

Haziran ayında yapılan referandumla birlikte Avrupa Birliği’nden ayrılacağına karar verilen İngiltere’nin bu kararının ardından sterlindeki rekor düşüşler sürüyor.

Tombul Parmak Kaosu Sürüyor

Avrupa Birliği’nden ayrılma konusunda referandum yapan İngiltere’de çıkan AB’den ayrılalım kararının ardından para piyasalarında sterlinin düşüşü sürüyor. Referandum öncesine oranla yüzde 16’lık değer kaybı yaşayan sterlin, özellikle dün yaşadığı düşüşle son yıllardaki en düşük seviyesine geriledi ve yüzde 6 değer kaybetti. Ani değer kaybının sterlindeki hatalı işlemlerden kaynaklandığını belirten uzmanlar bu tür işlemler için tombul parmak adlandırılmasında bulunuyorlar.

İngiliz para birimi sterlin, tarih boyunca en değerli para birimlerinden biri iken yapılan AB oylaması sonucunda bir anda değer kaybetmeye başlamıştı. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı ile birlikte sadece dün gün içerisinde yüzde 6’lık değer kaybı yaşayan sterlin Mart 1985’ten beri en düşük seviyesine geriledi. Oluşan kısa süreli düşüşlerde hatalı işlem hacminin etkili olduğu görüşünde birleşen uzmanlar, bu konuda sterlin yatırımcısının beklemeye geçtiğini belirtiyor. Hatalı veya panikle yapılan satışlarla sterlinin bir süre daha değer kaybedebileceği öngörüsünde bulunan uzmanlar, bu düşüşte Fransa Cumhurbaşkanlığı tarafından İngiltere’nin AB üyeliğinden ayrılma kararı hakkında yaptığı açıklamaların da etkili olduğunu belirtiyor.

Sterlin piyasalardaki işlem hacmini kaybederken, son dönemde Türk lirasının sterlin karşısında değer kazanması lira ile ticaret yapanların yüzünü güldürdü. Breit sonrasında tarihinin en düşük seviyelerine inen Sterlin, Türk Lirası karşısında son 31 yılın en düşük seviyesini gördü. Sterlin gün içerisinde de düşüşünü sürdürdü ve 3.79 TL’ye kadar geriledi.

Tombul parmak etkisi, aslında borsada yapılan hatalı işlemlerin yanlış bir tuşa basarak gerçekleştirilmesi olarak tanımlanıyor. Fat finger olarak tanımlanan tombul parmak, hatalı işlem sonucu olması gerekenden çok daha fazla miktar alım ya da satım yapılması esasına dayanıyor. Bu işlemlerde örneğin 1000 lot yerine 1.000.000 lot alım yapılması gibi etkenlerle borsa ve para piyasalarında işlem hacminin etkilenmesi söz konusu olabiliyor.

tombul parmak sterlin en düşük seviyede sterlin değer kaybediyor brexit sterlin 1985 yılı seviyelerinde
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SGK’dan Ödeme Bekleme Zamanı Sona Eriyor!
SGK’dan Ödeme Bekleme Zamanı Sona Eriyor!
Emeklilere Erken Ödeme Müjdesi!
Emeklilere Erken Ödeme Müjdesi!