Özel Sektör Uzun Vadeli Borçlanıyor

Özel sektörün özellikle ağustos ayında gösterdiği borç rakamları uzun vadeli borçlanmaya dikkat çekti. Özel sektörün ağustos ayında uzun vadeli borcunun 207.9 milyar dolara yükseldiği belirtildi.

Özel Sektör Uzun Vadeli Borçlanıyor

Ağustos ayı sonu verileri baz alınarak açıklanan istatistikler, özel sektörün kısa vadeli borçlanmadan kaçınmak için daha uzun vadeli kredi sağladığına işaret ediyor. 2015 yılı verilerine göre özel sektörün uzun vadeli borcunun 12.3 milyar dolar arttığı belirlenirken toplam uzun vadeli borç miktarının 207.9 milyar dolara çıktığı, kısa vadeli borçlarının ise aynı dönemler içerisinde 2.4 milyar dolar düştüğü ve 18.1 milyar dolara gerilediği görüldü.

Merkez Bankası’nın açıkladığı verilere dayanarak yapılan bilgilendirmede uzun vadeli borçlanma dilimleri içerisinde bankaların kredi borçlanmalarının 1.2 milyar dolar, tahvil şeklindeki borçlanmalarının ise 1.1 milyar dolar artarak gerçekleştirildiği açıklandı.

Bankacılık dışı finans kuruluşlarının kredi olarak borçlanmalarının 730 milyon dolar azaldığı, tahvil stoğunun ise 776 milyon dolar artarak 4.2 milyar dolar seviyesine ulaştığı açıklandı. Bu dönem içerisinde finans kuruluşu olmayan şirketlerin kredi biçimindeki borçları ise 9.1 milyar dolar arttığı kaydedilirken, tahvil stokunun ise 5.7 milyar dolar seviyelerinde gerçekleştiği belirtildi.

Yapılan açıklamaya göre döviz dağılımına bakıldığında, 207.9 milyar dolarlık uzun vadeli kredi borçlarının döviz birimlerine göre dağılımında dolar başı çekiyor. Yüzde 58,3 oranıyla uzun vadeli krediler içerisinde en çok kullanılan doları, yüzde 34,5 ile euro ve yüzde 5,1 ile Türk Lirası takip etti.

Ağustos dönemi sektör dağılımına göre 207,9 milyar dolarlık uzun vadeli kredi borcunun yüzde 51,6’sının finansal kuruluşların borçları olduğu açıklanırken aynı dönem içerisinde kısa vadeli borç toplamı olarak açıklanan 18.1 milyar dolarlık borcun ise yüzde 82,5’inin finansal kuruluşlara ait olduğu açıklandı.

Özel sektörün Ağustos ayı verileri baz alınarak yapılan incelemede 1 yıl içerisinde yapılacak toplam anapara borcu ödemesinin 70.1 milyar dolar olduğu açıklandı.

ozel sektor uzun vadeli kredi borçları kısa vadeli kredi borçları ağustos ayı toplam kredi borcu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şubeye Gitmeden Anında Kredi Çekebileceğiniz Bankalar!
Şubeye Gitmeden Anında Kredi Çekebileceğiniz Bankalar!
Emeklilere Ek İkramiye ile İlgili Tüm Merak Ettikleriniz!
Emeklilere Ek İkramiye ile İlgili Tüm Merak Ettikleriniz!