Advert Advert Advert


   

Zeybekci: Afrika ile Dış Ticaret Hacmi 20 Milyar Dolar!

Zeybekci: Afrika ile Dış Ticaret Hacmi 20 Milyar Dolar!

Zeybekci, Türkiye ile Afrika’nın dış ticaret hacminin artışa geçtiğini belirtti. Zeybekci, Afrika ile dış ticaret hacminin 20 milyar dolar seviyesinde olduğunu söyledi.

   
   

Dış ticaret hakkında önemli açıklamalarda bulunan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, şu dönemde Afrika’da 10 milyar dolara yaklaşan Türk yatırımının bulunduğunu, Afrika açılımı konusunda önemli bir süreç yaşandığını söyledi. İki ülke arasındaki dış ticaret hacminin 20 milyar dolara yaklaştığının altını çizen Zeybekci, 39 ülkede büyük elçiliğin olduğunu ve 26 ülkede ticaret müşavirliği olduğunu söyledi. İki ülke arasında imzalanan Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması'nın (YKTK) her iki ülke için de önemli olduğunu belirten Zeybekci, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin ve yatırımların artırılması yolunda hukuki alt yapının tamamlanması açısında anlaşmanın önemi olduğunu söyledi. Zeybekci anlaşmanın yürürlüğe girmesi ile Türk yatırımlarının Afrika’da daha fazla artış göstereceğini, Türk yatırımcıların bu konuda atağa geçeceğini söyledi. Anlaşmaların Türk yatırımcılar için öngörülebilir yatırım ortamı sağladığını belirten Zeybekci, Afrika Açılımının önemli bir sürecinde olunduğunun altını çizdi.

20 Milyar Dolar

Afrika ile dış ticaret konusunda önemli adımların atıldığını belirten Zeybekci, şu anda Afrika’da 10 milyar dolara yaklaşan Türk yatırımı olduğunu, anlaşmanın imzalanmasından sonra yatırımcıların ilgisinin daha da artacağını söyledi. İki ülke arasındaki dış ticaret hacminin 20 milyar dolara yaklaştığını belirten Zeybekci, THY ile gerçekleştirilecek projenin çok önemli olduğunu söyledi.

Negatif Dönem Geride Kaldı

Türkiye’nin 2016 yılında zorlu bir süreç yaşadığını ancak bu negatif günlerin artık geride kaldığını belirten Zeybekci, ülkenin gücünün dostlarının tepkileri ile daha da pekiştiğini söyledi. Zeybekci son dönemde yapılan reformların çok önemli olduğunu ve gelişimin devam edeceğini söyledi.

ekonomi dış ticaret ekonomi bakanı Nihat Zeybekci
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dikkat! Emekli Maaşınızı Artırabilirsiniz!
Dikkat! Emekli Maaşınızı Artırabilirsiniz!
Devletten Ailelere 4 Bin Liralık Destek
Devletten Ailelere 4 Bin Liralık Destek