Advert Advert Advert


   

Zeybekci: Ekonomi Darbeye Rağmen Büyüdü!

Zeybekci: Ekonomi Darbeye Rağmen Büyüdü!

Zeybekci, geçen yıl yaşanan darbe girişimine rağmen Türkiye’de olumlu gelişmeler yaşandığını söyledi. Ekonominin darbe girişimine rağmen yüzde 2,9 oranında büyüdüğünü belirten Zeybekci, Türkiye ekonomisinin çok güçlü temellere dayandığını söyledi.

   
   

2016 yılının Türkiye açısından zorlu bir yıl olduğunu belirten Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 15 Temmuz darbe girişiminin bu ülke için bir milat olduğunu söyledi. 15 temmuzun unutulmayacak bir tarih olduğunu, bu tarihte bir milletin uyanışa geçtiğini ve hainlere yol vermediğini bu uğurda gerekirse canlarını verebileceklerini gösterdiğini söyledi. 15 temmuzun arkasında şehit ve gaziler bıraktığını belirten Zeybekci, bu darbe girişimi sonrasında yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmelerin çok önemli olduğunu söyledi. Darbe girişiminin ertesi günü ekonomide çarkların dönmeye devam ettiğini, Borsa İstanbul’un olağan çalışmalarını sürdürdüğünü, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu kararlarında herhangi bir değişiklik yapmadığını, ekonomik açıdan sıkıntılı bir sürecin yaşanmasına izin verilmediğini söyledi.

İhracat Arttı

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) günlük ihracat verilerini değerlendiren ve darbe girişimi öncesi haftayı kapsayan 11 – 15 temmuza arası ihracat oranları ile 18 – 22 Temmuz arası ihracat oranları arasında farkın pozitif artış olduğunu, ihracatın yüzde 12,2 oranında artış göstererek 2 milyar dolar seviyesinden 2,2 milyar dolar seviyesine çıktığını belirten Zeybekci, Türkiye’nin güçlü ekonomisi ile bu durumun da altından kalktığını söyledi.

Ekonomik Büyüme Yaşandı

2016 yılında darbe girişimi yaşanmasına rağmen ekonomik anlamda büyüme görüldüğünü belirten Zeybekci, geçen yıl yüzde 2,9 seviyesinde olan büyümenin bu yıl yansımasının daha farklı olduğunu, üretim, istihdam ve ihracat alanında çok büyük gelişmeler yaşandığını ve bundan sonraki süreçte daha iyi bir ekonomiye doğru devam edildiğini söyledi.

ekonomi darbe girişimi Ekonomi Bakanı büyüme
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dikkat! Emekli Maaşınızı Artırabilirsiniz!
Dikkat! Emekli Maaşınızı Artırabilirsiniz!
Devletten Ailelere 4 Bin Liralık Destek
Devletten Ailelere 4 Bin Liralık Destek