Advert Advert Advert


   

Kuşadası’nda Kruvaziyer Sevinci

Kuşadası’nda Kruvaziyer Sevinci

Yılın ilk yarısında Türkiye’ye gelen kruvaziyerler en çok Kuşadası limanına uğradı. Esnaf durumdan memnun.

   
   

Turizmin önemli araçlarından olan Kruvizeyer gemiler ülkemizde 15 limana uğruyor. Geçtiğimiz yıllarda turizm sezonu öncesi gerek Rusya ile yaşanan sıkıntılar gerekse Suriye iç savaşının etkisi ile turizmimizde bir daralma yaşanmış ve ülkeye gelen gemi sayısında büyük düşüş gerçekleşmişti. Bu sene gemi yolu ile ülkemize gelen turist sayısındaki artış ise en çok Kuşadası esnafının yüzünü güldürdü. Sene başından itibaren ülkemize 131 turistik gemi gelirken bu gemilerin büyük çoğunluğu Kuşadası limanına demirledi.

Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü verilerine göre gerçekleştirilen hesaplamalara göre, 2017 yılı itibariyle Ocak ve Haziran ayı arasındaki yılın ilk altı aylık döneminde ülkemizdeki 15 limana toplam 131 kruvaziyer gemi demir attı. Bu gemiler ile giriş yapan yolcu sayısı toplamda 17 bin 623, giden yolcu sayısı ise 19 bin 560. Transit yolcuların sayısı ise 80 bin 904 olarak kayıtlara geçti.

Giriş yapan gemilerin 60 adedi Kuşadası, 12 tanesi Çeşme, 12 adedi İzmir, 10 tanesi Bodrum, 9’u Marmaris, / tanesi Alanya, 6 tanesi Antalya ve 4 tanesi Çanakkale limanlarına yanaştı. Bunun yanında İstanbul, Göcek, Bartın, Dikili, Sinop, Tuzla ve Trabzon limanları da kruvaziyer gemilerden nasibini aldı.

Gelen ve giden yolcular açısından Antalya en yoğun liman olurken Kuşadası transit yolcular konusuna lider konuma ulaştı. Kruvaziyer trafiği açısından en yoğun aylar ise Mayıs ve Haziran oldu.

Kruvaziyer gemiler yolcularına konaklama ve yemek gibi tüm ihtiyaçlarını sağlıyor. Demirledikleri limanlarda alışveriş için inen yolcular esnafın en büyük sevinci. Yüklü alışverişleri sayesinde normal turist açığını bir nebze de olsa kapatabiliyor.

Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü kruvaziyer liman turist
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Otobüs Biletlerine Bayram Zammı Yok!
Otobüs Biletlerine Bayram Zammı Yok!
Ağustos Ayı Tüketici Güven Endeksi 71,1’e Geriledi!
Ağustos Ayı Tüketici Güven Endeksi 71,1’e Geriledi!