Advert Advert Advert


   

Kuru Domates İhracatında Lider! Yıllık 60 Bin Ton İhracat

Kuru Domates İhracatında Lider! Yıllık 60 Bin Ton İhracat

Torbalı İlçesi yıllık 60 bin ton domatesi kurutuyor ve Avrupalı ülkelere ihraç ediyor. İhraç edilen kuru domatesin kilogram fiyatı ise 2,7 Eurodan alıcı buluyor.

   
   

Torbalı yıllık 60 bin ton domatesi kurutuyor ve Avrupalı ülkelere ihraç ediyor. İhraç edilen kuru domatesin kilogram fiyatı ise 2,7 Eurodan alıcı buluyor.

Kuru domates ihracatından önemli bir pay alan Torbalı, yeni sezon domatesleri kurutmaya başladı. İlçenin verimli tarım topraklarının yaklaşık 30 bin dekarı kurutmalık domates üretimine ayrılıyor. Kurutulan domatesler başta ABD ve diğer Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor. Türkiye’de kuru domates fazla tüketilmese de, Avrupalı ülkelerde kuru domates özellikle kahvaltıların vazgeçilmezi olarak biliniyor.

Torbalı kuru domates ihracatında Türkiye’nin lideri olurken, 1 kilogramlık kuru domates için yaklaşık 13 kilogram taze domates kullanılıyor. İlçe genelinde 10 kadar fabrika kuru domatesleri işlemden geçiriyor, paketliyor ve yurtdışına satıyor.

Torbalı Ticaret Odası Başkanı ilçe genelinde domates üretiminin yoğun olarak yapıldığına dikkat çekerek, “Çiftçilerimizin ürettiği domateslerin yaklaşık yüzde 60’lık bölümü teze domates ve salça olarak sofralara geliyor. Kalan yüzde 40’lık üretim ise kurutularak satışa sunuluyor” dedi. Avrupalı ülkelerin kuru domatese olan ilgisinin yüksek olduğunu ifade eden Başkan Abdulvahap Olgun, kuru domatesin kahvaltılarda tüketildiğini, pizzalarda bolca kullanıldığını belirti. Taze domateslerin kurutma işleminin yaklaşık 7 hafta devam ettiğini söyleyen Olgun, kuru domateste ihracat fiyatının kilogram başına 2,7 Euro olduğunu kaydetti.

İlçede kuru domates ihracatı yapan Harun Saygıner de konu hakkında bazı bilgiler aktardı. Saygıner, üretimin 300 dönümde yapıldığının altını çizerek, “Taze domatesler yeterli olgunluğa ulaştığında 300 kadar tarım işçimiz ürünleri tarlalardan topluyor. 150 kadar işçimiz ise toplanan domatesleri kurumaya hazırlıyor. Kuruyan domatesler fabrikamızda işlemden geçerek, ihracata hazır hale geliyor” dedi.

kuru domates torbalı kuru domates ihracatı kuru domates fiyatı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarımsal Destekler Açıklandı! Arpadan Arıya İşte Tarımsal Destekler
Tarımsal Destekler Açıklandı! Arpadan Arıya İşte Tarımsal Destekler
Rusya'dan Türkiye İçin Önemli Açıklama Geldi!
Rusya'dan Türkiye İçin Önemli Açıklama Geldi!