Advert Advert Advert


   

10 Milyondan Fazla Konutun Deprem Sigortası Yok

10 Milyondan Fazla Konutun Deprem Sigortası Yok

Deprem bölgesi içerisinde yer alan 17 milyon 661 bin 690 konuttan yalnızca yüzde 45’inin Zorunlu Deprem Sigortası bulunuyor.

   
   

Her geçen gün yeni bir deprem ile sarsılan ülkemizde bu konudaki hassasiyet hala artmış değil. 1999 depreminin ardından zorunlu hale getirilmiş olan deprem sigortası hala ev sahipleri tarafından benimsenmiş değil.

Ülkemizde yaşanan depremlerin en büyüğü olan ve çok fazla can ve mal kaybına neden olan 17 Ağustos 1999 Marmara Depreminin ardından zararların minimuma indirilmesi ve insanların mağduriyetlerinin daha çabuk giderilebilmesi için Zorunlu Deprem Sigortası uygulamasına geçiş yapılmıştı. Özellikle yeni yapılarda bu konudaki çalışmalar hassasiyet ile devam ederken eski yapılara sahip olan ev sahipleri Zorunlu Deprem Sigortası yapmaktan kaçınıyor. Yıllık düşük bir ücret karşılığında olası bir depremde yaşanabilecek hasarların tazmini için zorunlu tutulan bu sigorta olmadan elektrik ve su abonelikleri gerçekleştirilemiyor ya da yapı teminat olarak gösterilerek kredi alınamıyor.

Ülkemizde en fazla sayıda yaşanan doğal afet olan deprem her geçen gün farklı bir bölgede varlığını hissettirmesine rağmen Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından gerçekleştirilen işlemler deprem bölgelerindeki yapıların sadece yüzde 45’ini kapsamış durumda.

Ülkemizde 17 milyon 661 bin 690 konut deprem bölgesinde yer alıyor. Bu konutların sadece yüzde 45’i deprem sigortasına sahip. Marmara bölgesi yüzde 55 oranı ile en fazla deprem sigortası yaptırmış bölge olarak dikkat çekiyor. En az zorunlu deprem sigortası ise yüzde 32 ile Güneydoğu Anadolu bölgemizde gerçekleşmiş durumda.

Zorunlu deprem sigortası uygulamasının başlatıldığı 27 Eylül 2000 tarihinden itibaren gerçekleşen irili ufaklı depremlerde hasar sahibi kişi ve kurumlara 175 milyon lira değerinde ödeme gerçekleştirildi.

dask deprem sigortası deprem Zorunlu Deprem Sigortası
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarımsal Destekler Açıklandı! Arpadan Arıya İşte Tarımsal Destekler
Tarımsal Destekler Açıklandı! Arpadan Arıya İşte Tarımsal Destekler
Rusya'dan Türkiye İçin Önemli Açıklama Geldi!
Rusya'dan Türkiye İçin Önemli Açıklama Geldi!