İşsizlere Günde 50 Lira Verilecek!

İşsizlere Günde 50 Lira Verilecek!

Yeni düzenleme sonrasında meslek edindirme programlarına katılan işsizler için günlük 50 lira ödeme yapılırken meslek sahibi olmaları sağlanıyor.

Eko Gündem - 2017-01-11 10:08:04

Yeni düzenleme sonrasında meslek edindirme programlarına katılan işsizler için günlük 50 lira ödeme yapılırken meslek sahibi olmaları sağlanıyor. 

İşsizlik sorununun büyümesini engellemek ve işsizlikle mücadele etmek adına yeni planlamalar yapılmaya başlandı. Açılan bazı meslek edindirme kurslarının devlet tarafından onaylanması oldukça dikkat çekerken bu programlara katılanların günlük olarak cep harçlıkları yine devlet tarafından sorunsuz bir şekilde ödeniyor. Günlük 50 lira ödeme alan işsizlerin almış oldukları eğitim ve sertifikalar sonrasında işlere yerleştirilmeleri sağlanırken bir anlamda alınan eğitim sonrasında kolayca iş sahibi olmaları sağlanıyor. 

Türkiye İş Kurumu tarafından desteklenen sertifikalı meslek edindirme kursları sırasında program süresinin 6 ay olarak belirlenmesine karar verilmişti. Ancak geçen ay yapılan bir düzenleme sonrasında süre konusunda bazı değişikliklerin uygulanmasına karar verildi. Bu değişiklikler çerçevesinde 6 aylık eğitim süresinin 12 aya kadar çıkarılmasına karar verildi. Meslek edindirme kurslarına kayıt olmak ve sunulan imkanlardan yararlanmak isteyenler için bazı küçük şartlar sunuluyor. Bu şartlara göre 15 yaşını doldurmak ve herhangi bir işte çalışmamak gerekiyor. İŞKUR destekli bir program olduğu için aynı zamanda İŞKUR kaydının yaptırılmış olması da gerekecek. 

Düzenleme sonrasında 500 bin işsizin programa kaydının gerçekleştirilmesi bekleniyor. Sadece günlük 50 lira cep harçlığı değil işe girmiş olmaları halinde ya da eğitimde bulundukları süre boyunca GSS prim borçları da devlet tarafından sorgusuz sualsiz bir şekilde ödenecek. Bu yıl yapılan istatistik ve değerlendirmeler sonucunda bu programdan 500 bin işsizin yararlanması ve eğitim sonrasında alınan sertifikalar sayesinde gerekli alanlarda işlere yerleştirilmesi bekleniyor. Sistemin binlerce işsiz adına umut ışığı olması dikkat çekiyor. 

DİĞER HABERLER