Sebze ve Meyve Fiyatlarını Kim Artırıyor?

Sebze ve Meyve Fiyatlarını Kim Artırıyor?

Sebze ve meyve fiyatlarında son dönemlerde meydana gelen artışların ardından tüketiciler kadar üreticilerinde durumdan memnun kalmadıkları belirlendi. Bunun ardından komisyoncular fiyatların kim tarafından şişirildiğini açıkladı.

Eko Gündem - 2017-01-11 10:34:07

Sebze ve meyve fiyatlarında son dönemlerde meydana gelen artışların ardından tüketiciler kadar üreticilerinde durumdan memnun kalmadıkları belirlendi. Bunun ardından komisyoncular fiyatların kim tarafından şişirildiğini açıkladı. 

Kış aylarının gelmesi ve dondurucu soğukların kısa süre içerisinde tüm ülkeyi etkisi altına alması dikkatlerden kaçmadı. Bunun üzerine pazarlarda tezgahların el yakar duruma gelmesi tüketicilerin alım gücünü zorladığı için bu durum son zamanlarda çok tartışılmaya başlandı. Sebze ve meyve fiyatlarında meydana gelen büyük artışların ağır kış şartlarından dolayı ortaya çıkabileceği ve bu sebepten dolayı üretilen sebze ve meyveleri olumsuz etkilediği için fiyatların tüketicilere bu kadar olumsuz yansıdığı belirtildi. 

Yaşanan fiyat artışının tüketiciler tarafından eleştirilmesinden sonra üreticilerin kendi maliyetlerini aha rahat karşılaybildikleri için memnun kaldıkları iddia edilmişti. Ancak her geçen gün etiketlerin yukarı yönde değişmesi sonunda üreticileri de isyan ettirmeye başladı. Soğukların üretimi bir noktada olumsuz etkilediğinin doğru olduğu ancak bu durumun fiyatlar üzerinde bu kadar keskin bir farka neden olmayacağı savunulmaya başlandı. Bu durum karşısında fiyatların bu kadar hızlı bir şekilde neden arttığı çeşitli şekillerde tartışılmaya başlandı. Sebze ve meyve hallerinde yapılan çeşitli incelemelerin ardından dükkanların ürünlerle dolu olduğu görülmesine rağmen soğukların etkilediği ürünlerin büyük bir kısmının çöpe gittiği gündemde yer alan iddialar arasında yer almıştı. 

Bu durum karşısında üreticilerinde tüketicilerinde şikayetçi oldukları belirtildi. Özellikle üreticiler tarafından son yapılan açıklamalara göre fiyatların bazı spekülatörler tarafından sürekli olarak şişirildiği yönünde gerçekleştirildi. Ürünlerin hallerde sorunsuz bir şekilde satılmak için beklediği ancak fiyatların durumu kullanmak isteyen spekülatörler tarafından sürekli olarak yükseltilmesinden dolayı satışların gerçekleşmediği ve bekleyen ürünlerin çürümeye yüz tuttuğu belirtildi. Gerçek fiyatların ise hava koşullarının normale dönmesinin ardından ortaya çıkması bekleniyor. Havaların soğumasını bahane edip fiyatların ciddi oranlarda yükseltilmesini sağlayan spekülatörlerin bulunarak durumun kontrol altına alınması gerektiği istenirken hükümetten üreticilerin bu konu hakkında destek bekledikleri ortaya çıktı. 

DİĞER HABERLER