145 Yıllık İETT Otobüsleri Devrediliyor

145 Yıllık İETT Otobüsleri Devrediliyor

İETT 145 yıllık tarihini geride bırakmaya hazırlanıyor. Alınan karar doğrultusunda İETT İstanbulluya yıllardır hizmet verdiği otobüslerini İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devredecek. İETT tarafından verilen diğer ulaşım hizmetleri ise yeni yılda da devam edecek.

Eko Gündem - 2017-01-11 11:41:43

İETT yeni yılda yolcu otobüslerini İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devretmeye hazırlanıyor. 145 yıldır İstanbulluya otobüs hizmeti vermekte olan İETT, bundan sonra sadece metrobüs, tünel ve tramvay hizmetlerinde yer alacak.

Bunun yanı sıra alınan kararla İETT İstanbul’daki ulaşım, servis ve deniz seferlerini denetleyen ve planlayan kurum olarak hizmet vermeye devam edecek.

TOPLU TAŞIMA TEK ELDEN YÖNETİLECEK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisinin onayı için çalışmaları sürdürülmekte olan projenin önümüzdeki günlerde masaya yatırılması planlanıyor. İETT tarafından Belediye Meclisine getirilecek proje de hedef İstanbul toplu taşıma sisteminin bir elde toplanmasını sağlamak olarak ifade edildi.

İETT FARKLI BİR ALANDA HİZMET VERMEYE DEVAM EDECEK

Hayata geçirilmesi planlanan proje ile İETT, kara ulaşımında önemli bir yere sahip olan otobüsleri İBB’ye bırakacak. Farklı bir konumla hizmetlerine devam edecek İETT, yapılması planlanan değişiklik ardından İstanbul’daki toplu taşımada koordinasyonun ve denetimin merkezi olacak.

Çalışmaları süren proje için aralıksız çalışan İETT, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis masasına düzenlemeyi sunmadan önce İETT bünyesinde olan Hukuk ve Ulaşım Komisyonlarına bir sunum hazırladı.

İstanbul’da toplu ulaşım sistemlerinde birden fazla otoritenin varlığından bahseden İETT Genel Müdürü Arif Emecen gelişmelerle ilgili şunları söyledi:

“İstanbul’da toplu taşımanın bir merkezden planlanmasını, koordine edilmesini ve denetimden geçmesini hedefliyoruz. İETT 145 yıllık tecrübesiyle farklı bir noktada hizmet vermeye devam edecek. bu kapsamda tecrübesinden planlama ve denetim konularında yararlanılacak İETT, takip edilecek yolların belirlenmesinde de aktif olarak rol alacak. İstanbul’daki tüm kara taşıtları ve deniz ulaşım araçlarını İETT bünyesinden yönetmeye hazırlanıyoruz. Bunun yanı sıra gerek yurt içinde gerek yurt dışında toplu taşımada danışmanlık hizmetleri de vereceğiz.”

DİĞER HABERLER