Kozmetik İthalatına İlave Gümrük Vergisi!

Kozmetik İthalatına İlave Gümrük Vergisi!

Kişisel bakım ürünleri arasında bulunan ve ithal edilen ürünlere ek gümrük vergisi uygulanacak. Resmi Gazetede yayımlanan “İthalat Rejimi Ek Kararı” kapsamında söz konusu ürünlerden yüzde 17 ile 25 arasında değişen ek gümrük vergisi alınması yasallaşmış oldu.

İthalat&İhracat - 2017-01-11 12:44:54

Bakanlar Kurulu tarafından verilen karar doğrultusunda ithal kozmetik ürünlerine ilave gümrük vergisi öngörüldü. Bakanlar Kurulu tarafından verilen karar Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

EK GÜMRÜK VERGİSİ HANGİ ÜRÜNLERİ KAPSAYACAK?

“İthalat Rejimi Kararı” kapsamında yapılan yeni düzenlemeyle karara ek karar eklendi. İthalat Rejimi Kararına Ek Karar kapsamında parfüm, deodorant ve benzeri kişisel bakım ürünlerine ek gümrük vergisi alınması resmiyet kazandı. Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararla söz konusu ithal kozmetik ürünlerine % 17 ile 25 arasında ek gümrük vergisi uygulanacak.  

Bakanlar Kurulu söz konusu karara eklediği yeni kararlar ile ithal edilen ürünün menşei bilgilerinin doğru olarak beyan edilmesinden de ithalatçı kişi ya da firmayı sorumlu olarak görecek.

Ek gümrük vergisi miktarı ise Gümrük Giriş Tarife Cetveli Hakkında Kanun'da ifade edilen miktarlardan fazla olamayacak. Fazla olan miktara da mevzuat çerçevesinde ifade edilen oranlar uygulanacak.

45 GÜNLÜK TESCİL SÜRESİ

Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ek kararlar öncesinde ülkeye sevki için yola çıkan ürünlerin, hangi şekilde uygulamaya dahil edileceği de şu şekilde belirtildi. Kararın Resmi Gazetede yayımlanması sonrasında 45 gün içerisinde tescil edilen ürünlere “İthalat Rejimi Kararına Ek Karar” uygulanmayacak. 

DİĞER HABERLER