İran Rehin Aldığı Tırları Bırakmıyor

İran Rehin Aldığı Tırları Bırakmıyor

İran tarafından 9 ay önce rehin alınan ve içerisinde hurma taşıyan tırların hala bırakılmadığı ifade edildi. Bunun üzerine konu hakkında gerekli çalışmaların yapılması bekleniyor.

Eko Gündem - 2017-01-12 07:40:37

İran tarafından 9 ay önce rehin alınan ve içerisinde hurma taşıyan tırların hala bırakılmadığı ifade edildi. Bunun üzerine konu hakkında gerekli çalışmaların yapılması bekleniyor.

9 ay önce Mersin ilinden yola çıkan tırların o tarihten bu yana hala yurda geri dönüşünün sağlanmadığı ve alıkoyma işleminin İran tarafından yapıldığı belirlendi. Bu durum karşısında İran gerekli açıklamaları yapmasına rağmen yeterli gelmediği için tırların sahipleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a konu hakkında bir çağrıda bulunarak sorunlarının en kısa süre içerisinde çözülmesini istediklerini belirttiler. Sadece araçlrın değil aynı zamanda araçları kullanan şoförlerinde bölgede rehin tutulduğu göz önünde bulundurulduğu takdirde çalışmaların hızlandırılması gerektiğini özellikle vurguladılar. 

İran tarafından yapılan açıklamaların yetersiz olması durumun biraz daha zorlaşmasını sağlıyor. Bunun üzerine yapılan alıkoyma işleminin kontroller sırasında hurma paketlerinden birisinin üzerinde İsrail ambleminin bulunmasından dolayı ortaya çıktığı belirlendi. 9 aydır yurda gelemeyen tırların maddi açıdan da çeşitli külfetleri bulunuyor. Tam 9 aydır Bazargan Gümrük Kapısında geri gönderilmeksizin rehin olarak tutuldukları için durumun önemi bir kez daha ortaya çıkmaya başladı. 

Yapılan işlemin bir paletin üzerinde gözden kaçan bir İsrail etiketinden dolayı kaynaklandığını söyleyen nakliye firması sahiplerinin aynı zamanda şoförlerini de düşündükleri ve gerekli önlemlerin alınmaması ve geri iadenin sağlanmaması halinde geceleri eksi 20 dereceleri bulan soğuklardan dolayı can kayıplarının yaşanabileceği ifade edildi. Tırların geri iade edilmemesinin haklı sebeplere dayanmadığına dikkat çekerken mal sahibinin de mallarından vazgeçtiği ve hatta imha edilmesini dahi istediği halde geri dönüş yapılmadığı ortaya çıktı. Daha önce muz taşımacılığı yapılırken bazı ufak pürüzlerl karşılaşılabildiği ancak ilk kez sorunun aylrca çözümsüz kaldığını ifade eden yetkililer Cumhurbaşkanından konu hakkında bir destek bekliyorlar. 

DİĞER HABERLER