23 Cazibe Merkezinden Birine Taşınana Devlet Desteği

23 Cazibe Merkezinden Birine Taşınana Devlet Desteği

Bakanlar Kurulu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde bulunan 23 kentin dahil edildiği Cazibe Merkezleri Programı kapsamında uygulanacak usul ve esasları belirledi. Resmi Gazetede yayımlanan program yürürlüğe girdi. Cazibe Merkezleri Programı hangi kentleri kapsıyor?

Eko Gündem - 2017-01-12 10:05:26

Bakanlar Kurulu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde bazı kentlerde ekonomik faaliyetlerini arttırılarak kentlerin gelişimine katkı sağlamak, yeni istihdam imkanları oluşturmak ve büyük şehirlere yapılan göçün önüne geçmek için Cazibe Merkezleri Programı kapsamında yapmakta olduğu çalışmaları tamamdı. Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren program 23 kenti kapsıyor.

Buna göre Cazibe Merkezleri Programını kapsamında imalat sanayi üretim ve imalat, çağrı ve veri merkezi alanında sermaye eksiliğinden dolayı yarım kalmış ya da sermeye kaynağı bulunamadığı için hayata geçirilememiş yatırımlara devlet destek olacak.

HANGİ KENTLERDE YATIRIM YAPANLAR YARARLANACAK?

Cazibe Merkezleri Programı çerçevesinde devlet desteğinden yararlanacak kentler ise şöyle: Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli ve Van.

DEVLET DESTEĞİ HANGİ YATIRIMLAR İÇİN GEÇERLİ OLCAK?

Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararla söz konusu kentlerde üretim, imalat tesisini bu kentlere taşıma ve imalat sanayisinde yeni yatırım yapma gibi durumlarda girişimciye devlet desteği sağlanacak. Girişimci Cazibe Merkezleri Programı kapsamında verilen desteklerin bir ya da bir kaçından yararlanabilecek.

Resmi Gazetede yayımlanan esas ve usullere göre belirtilen alanlarda yapılacak yatırımlar ihtiyaçlar çerçevesinde Cazibe Merkezleri Programı Yönlendirme Komitesince değerlendirmeye alınacak.

DESTEKTEN YARARLANMA ŞARTLARI NELER?

Cazibe Merkezleri Programı kapsamında devlet desteği almak isteyenlerin belirlenen koşulları taşıması gerekiyor. İmalat sanayisi için en az 2 milyon TL yatırım ve minimum 30 çalışanın işletmede olması gerekiyor. Çağrı merkezleri kapsamında destekten yararlanmak isteyen girişimci ise en az iki yüz kişiye istihdam yaratmak zorunda olacak.

Kredi desteği ile hayata geçirilecek yatırımın en az yüzde 30’luk bölümün öz kaynaklar ile karşılanmadı da belirlenen şartlar içerisinde bulunuyor.

Organize sanayi bölgeleri haricindeki imalat sanayi alanında yapılan yatırımlarda altyapı harcamaları ise söz konusu program dahilindeki destekler ile karşılanamayacak.

DİĞER HABERLER