Yatırımda Türkiye’yi Seçen Yabancıya Türk Vatandaşlığı

Yatırımda Türkiye’yi Seçen Yabancıya Türk Vatandaşlığı

Bakanlar Kurulu Türk Vatandaşlığı Kanunu Yönetmeliğinde yeni düzenleme yaptı. Düzenleme sonrasında Türkiye’ye minimum iki milyon dolarlık sabit yatırım yapan yabancıya Türk vatandaşlığı verilecek.

Eko Gündem - 2017-01-12 10:42:59

Bakanlar Kurulu aldığı karar doğrultusunda belli şartları taşıyan yabancı yatırımcıya Türk vatandaşlığı verilmesinin önünü açacak düzenlemeyi yaparak, Resmi Gazetede yayımladı.

Bu günkü Resmi Gazeteye yer alan yönetmelik düzenlemesi doğrultusunda, Türkiye’ye en az iki milyon dolar sermaye ile yatırım yapan ya da en az bir milyon dolarlık gayrimenkulü üç sene satılmaması koşuluyla elinde bulunduran yabancıya Türk vatandaşı olma şansı tanınacak. Türk vatandaşlığının verilmesi ise yine Bakanlar Kurulu onayından geçecek.

Söz konusu düzenleme ilgili yönetmeliğin yirminci maddesinde yapılan değişiklik ile uygulanacak.

Ekonomi Bakanlığı tarafından belirlenen 2 milyon dolarlık yatırım yapan yabancı yatırımcı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenen 1 milyon dolarlık taşınmaza üç yıl satmama garantisi veren yabancı Türk vatandaşı olma hakkını kazanacak.

Bunların yanı sıra bankacılık sektöründe faaliyet gösteren ve en az yüz kişiyi istihdam eden, hesaplarında en az üç milyon dolar bulunan bankalarda bu düzenlemeden yararlanacak.

Bu alanda yüz kişiyi istihdam eden banka için gerekli çalışmaları ve belirlemeleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yapacak. Mevduatında 3 milyon doların olduğunu ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tespit edecek.

Mevduatlarında 3 milyon dolarlık tutarı devlet borçlanma araçları kapsamında bekleten bankalarda bu düzenlemeden yararlanabilecek.

Parasal değerlerin tespit edilmesinde ise o günkü TCMB kuru baz alınacak.

DİĞER HABERLER