Dolar 3.58 TL’nin Altında

Son günlerdeki düşüşünü bu sabah da devam ettiren dolar 3.58’in altını gördü.

Dolar 3.58 TL’nin Altında

Son günlerdeki düşüşünü bu sabah da devam ettiren dolar 3.58’in altını gördü.

Küresel piyasalarda bu sabah yapılan ilk işlemlerde dolar, Türk lirası karşısında 3.5880 liradan işlem görüyor. Dün serbest piyasalarda doların kapanış fiyatı saat 17:30 civarında 3.6030 lira civarındaydı.

Euro ise Türk lirası karşısında 3.7930 liradan alıcı bulurken, dolar karşısında 1.0561 olarak yeni güne başladı.

Brent petrol dünün yüzde 0.23 oranda üstünde işlem görerek güne 56.29 dolardan başladı.Ons altının fiyatı 1.237 dolar.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın son zamanlarda sergilediği sağlam duruş dolara da etki etti ve dolar dün 3.60 liranın da altına düştü.

Ekonomi uzmanları Türk lirası karşısında en iyi direnç gösteren para biriminin Meksika pezosu olduğu söyledi ve buna sebep olarak da tahvil tarafına para girişinin etkisi olduğunu, ayrıca imalat güvenindeki gözle görülür toparlanmanın da etki ettiğini söyleyerek, imalat verisinin ülkede bir nebze de olsa bir toparlanma yaşandığının işareti olduğunu da sözlerine eklediler. Buna ilave olarak ABD tahvillerinin 10 yıllık faizleri de gerilediğini de bildirdiler.

Dün ciddi bir düşüş sergileyerek günün sonunda 3.60 lirayı gören dolar bu sabah da güne gerileyerek başladı ve piyasalarda 3.58 liradan işleme başladı. Yine bu sabah euro 3.78 liradan işlem görüyor. Brent petrol küresel piyasalarda düne göre yükselme gösterdi ve 56.29 dolardan alıcı buluyor.

Son dönemlerde TCMB tarafından sergilenen salam duruş doların Türk lirası karşısında gerilemesine sebep oldu. Uzun zamandır çıkış eğiliminde olan dolar son birkaç günde gerilemeye başlamıştı. Ekonomi uzmanları bu gerilemeye sebep olarak Merkez Bankası’nın istikrarlı tutumunu gösteriyorlar. 

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2017, 06:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER