Dolar Hızlı Yükselişe Geçerken, Euro Tarihi Rekorunu Kırdı!

Dolar kuru, bonoda gözlemlenen yabancı ağırlıklı satışların ardından hızlı bir yükselme eğilimi gösterirken, euro ulaştığı seviye ile tarihi bir rekora imza attı.

Dolar Hızlı Yükselişe Geçerken, Euro Tarihi Rekorunu Kırdı!

Kur ve faiz tahvil/bono piyasasında gözlemlenen yabancı ağırlıklı satış yönlü işlemlerle birlikte gelişmekte olan benzer ülke piyasalarından negatif bir şekilde ayrışarak hızlı bir yükseliş gösterirken, euro/TL paritesi 4.7602 seviyesini görerek, tarihi rekorunu tazeledi. Bugün piyasalarda Hazine ihalesi ve jeopolitik gelişmeler takip edilecek.

Dolar/TL paritesi 3.8614 seviyesine çıkarak 15 Aralık tarihinden bu yana en yüksek seviyesine ulaşırken, saat 11.04 sularında 3.8591 seviyesinden işlem görmeye başladı. Dolar endeksi ise 90 bandının üstüne taşındı. Euro/dolar paritesi 1.2322 seviyesinde bulunuyor. 

Euro Tarihi Rekorunu Yeniledi

Euro/TL paritesi 4.7602 düzeyine ulaşarak tarihi rekorunu kırarken, bir süre sonra hafif bir düşüşle 4.7576 seviyesinde işlem görmeye başladı.Hazine ise bugün 18 Ocak 2023 itfalı altı ayda bir yüzde 6.1 kupon ödemeli 5 senelik sabit kuponlu tahvili tekrardan ihraç edecek. 

Tahvil piyasasında gözlemlenen ve 10 senelik gösterge tahvilde geçtiğimiz hafta başından bu yana baz puana çıkan yükselişin ardından bugün yapılacak olan ihalenin yakından takip edileceği bildiriliyor. İhaleye gelecek olan yabancı taleplerinin de izleneceği ifade ediliyor. 

Yine bugün dış piyasalarda ise Amerika Birleşik Devletleri'nde Türkiye sati ile 15.30 sularında açıklanması beklenen Amerika Birleşik Devletleri Şubat ayı TÜFE ve çekirdek TÜFE verileri takip edilecek. Yatırımcılar veride ABD Merkez Bankası'nın bu seneki faiz artış hızına yönelik ipuçları arayışı içinde olacak. 

Senelik Bazda Yüzde 1.8 Artış

Öte yandan Reuters tarafından yapılan ankete katılım sağlayan ekonomistler ise TÜFE'nin söz konusu dönem içerisinde senelik bazda yüzde 1.8 artış yaşamasını bekliyorlar. Beklentilerin üstüne gelecek olan rakamın ise FED'in bu sene 3 adet seviyesinde bulunan faiz artırım tahminlerini 4 seviyesine yükselteceğine yönelik beklentileri artırabilir. 

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2018, 13:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri