Dolardaki Düşüş Sürüyor

Dolar, euro ve küresel piyasalar bu sabah güne nasıl başladı?

Dolardaki Düşüş Sürüyor

Dolar, euro ve küresel piyasalar bu sabah güne nasıl başladı?

Dolar bu sabah güne İstanbul serbest piyasasında 3.5720 liradan, euro ise 3.7800 liradan işlem görerek başladı. Kapalıçarşı’da da doların alış fiyatı 3.5700 lira iken satış fiyatı 3.5720 lira olarak işleme alınıyor. Yine Kapalıçarşı piyasasında eorunun alış fiyatı 3.7780 lira, satış fiyatı da 3.7800 lira.

Dün kapanış saatlerinde doların satış fiyatı 3.5670 lira, euronun satış fiyatı da 3.7760 lira olarak kayıtlara geçmişti.

Küresel piyasalarda haftanın son günüde gerileme görüldü. Bunun sebebi yatırımcıların temkinli hareketleri olarak bildirildi. Yatırımcılar özellikle Asya hisse senetlerinde Cuma sabahı itibariyle temkinli davranmayı tercih etti. Bu yüzden de Japon yeni ve hammadde fiyatlarında bir gerileme gözlendi.

Dolar, Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanı Steve Mnuchin’in yapılan mali teşviklerin ekonomi üzerinde görülen etkisinin bu sene sınırlandırılabileceğini, belirtmesinin ardından dün yani Perşembe günü düşüş kaydetmişti. Dolar haftanın bu son gününde küresel para birimlerinin karşısında karışık bir seyir takip ediyor.Japonya’nın başkenti Tokyo borsasında işlem gören hisse senetleri günün erken saatlerinde kayıplarını sildi ve geriledi.

Avusturya hisse senetleri demir cevherinin gerilemesinden etkilenerek düştü.

Altın dördüncü haftadaki yükselişini sürdürdü.

Brent petrolün ise bugün itibariyle haftanın en güçlü kazancına doğru yol alacağı söyleniyor.

Küresel piyasalarda bu hafta boyunca para birimlerinden hisse senetlerine kadar, yatırımcıların tutumu, merkez bankalarının ve siyasetçilerin açıklamalarından etkilenmek suretiyle gözle görülür dalgalanmalar yaşandı.

Yatırımcılar temkinli davranışlarını sürdürürken, ABD Başkanı Donald Trump’ın ekonomi politikalarını ve Fransa’da yapılacak başkanlık seçimleri ile İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma sürecini dikkatle izlemekteler. 

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2017, 07:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER