Küresel Ekonomik Gelişmeler Altın Fiyatlarını Artıracak

Son dönemlerde döviz kurunda yaşanan gelişmelerin, enflasyon oranlarının her geçen gün artması, hisse senetlerinde meydana gelen aşırı değerlenmeler ve çeşitli kriz söylentilerinin altın talebini artıracağı düşünülüyor.

Küresel Ekonomik Gelişmeler Altın Fiyatlarını Artıracak

Son dönemlerde döviz kurunda yaşanan gelişmelerin, enflasyon oranlarının her geçen gün artması, hisse senetlerinde meydana gelen aşırı değerlenmeler ve çeşitli kriz söylentilerinin altın talebini artıracağı düşünülüyor. Dünya Altın Konseyi tarafından öngörü niteliğinde bir rapor hazırlandı. Hazırlanan bu rapora göre 2017 yılı Küresel Ekonomik Trendlerin altına olan etkisi gözler önüne serildi. Yayınlanan rapor içerisinde daha önce altına yatırım yapmış ancak çeşitli beklentilerinin yükselmesi sonucunda farklı alternatif yatırımlar tercih eden tüm eski yatırımcıların tekrar altına yatırımına dönmeleri planlanıyor. Doların hızlı ve önlenemez yükselişinden dolayı altın talebini kısıtlayaağı düşünülürken ortaya çıkan farklı ekonomik trendlerin bu sorunu ortadan kaldırarak altın talebini bir anlamda destekleyeceği konuşulanlar arasında yer aldı. Rapor kapsamında 6 farklı durumun altın talebini çeşitli yönlerden desteklemesi bekleniyor. 

Özellikle artan politik ve jeopolitik risklerin bu durumu tetiklediği, hisse senetlerinin aşırı derecede değer kazanmasının önemli olduğu, Asya piyasalarında beklenmedik bir büyümenin ortaya çıkmasının, ve sürekli olarak enflasyon oranlarının artmasının yayınlanan rapora göre altın talebini fazlası ile karşılaması bekleniyor. Geride bıraktığımız yıl gerçekleşen altın talebine ek olarak bu yıl oranların biraz daha artacağı söyleniyor. Politik risklerin altın talebi konusunda ilk sırada yer alan bir destekleyici olması bekleniyor. Bunun üzerine bu yıl Hollanda, Fransa ve Almanya'da yapılması planlanan Başkanlık seçimlerinden dolayı yaşanacak dalgalanmaların, İngiltere'de yapılması planlanan Brexit görüşmeleri ve ABD'nin yeni başkanı Donald Trump'un göreve başlaması gibi durumların altının güvenli liman olarak görülmesini sağlaması düşünülüyor. 

Para politikalarında ortaya çıkan belirsizlik durumunun altın fiyatlarını etkileyeceği konuşuluyor. Rapor dahiline ortaya konulan bazı bilgilere göre yüksek enflasyon değerlerinin zaman içerisinde altın alımını daha cazip bir hale getirmesi bekleniyor. Özellikle altın talebinin zaman içerisinde artmasının piyasalarde meydana gelen risklerin düzeltilmesi açısından oldukça önemli olduğu ve altının belirleyici rolünün kesinlikle küçümsenmemesi konusunda kritik açıklamalar yapıldı. Altına olan talebin artması sonucunda bu alanda yeni pazar alanları açılabilir. Bu konuda fiyatların ne yönde değişeceği hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı. 

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2017, 09:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri