Tarihi Zirvesine Ulaşan Dolar Kurunda Gerileme!

Dün 4.1940 TL seviyelerini görerek tüm zamanların rekorunu kıran dolar kuru bugün tarihi zirvesinden gerilemeye başlarken, euro ise 5.05 TL seviyelerine kadar geri çekildi. 

Tarihi Zirvesine Ulaşan Dolar Kurunda Gerileme!

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın Suriye'yi füzeyle vuracağına yönelik sosyal medyadan yaptığı paylaşımın ardından sert bir yükselişe geçen dolar kuru, bu yükselme ile birlikte dün tarihi zirvesini görmüştü. 

Dolar Gevşeme Gösterdi

Başbakan Binali Yıldırım tarafından yapılan açıklamalardan sonra gevşeme gösteren dolar kuru güne 4.15 TL seviyelerinden başlangıç yaparken, bugün en yüksek seviye olarak 4.1616 TL düzeyini gördü. Gün içinde en düşük seviye olarak ise 4.0952 seviyesini gören kur, saat 15.15 suarında 4.0963 TL'de hareketlerini sürdürüyor. Euro ise dün 5.1940 TL seviyesiyle yeni zirvesine ulaşırken, düşüş yaşayarak gün içinde 5.0501 TL seviyesine kadar gerileme gösterdi. Sterlin 5.9458 TL düzeyine çıkarak tüm zamanların rekorunu kırarken, yine gün içerisinde 5.8226 TL'ye geriledi. 

Öte yandan döviz kurları hakkında değerlendirmelerde bulunan GCM Menkul Kıymetler Araştırma Uzmanı Enver Erkan ise, Türk Lirası cinsi varlıklar üstündeki baskının devam ettiğini dile getirerek, geniş perspektifte Türk Lirası'nın değer kaybına ve piyasaların geri çekilmesi üstünde etkisi bulunan faktörlere son zamanlarda risk iştahında yaşanan oynamalarında eklendiğini bildirdi.

4.20 İla 4.30 Beklentisi Korunuyor

4.10 TL üstünde bulunan kalıcı fiyatlanmalar ile dolar/TL paritesinin kısa vadede yukarı yönlü hareket eğiliminin artış gösterebileceğine değinen Erkan, dolar/TL paritesinin son zamanlarda yukarı yönlü çıkışları baz alındığında istekli bir profil içinde bulunduğunu aktararak, senenin geneline bakıldığında 4.20 ila 4.30 beklentisinin korunduğunu sözlerine ekledi. 

Erkan ayrıca, TL'deki zayıflamanın etkisi ile beraber euronun hafta boyunca yükselme eğilimini arttırdığına değinerek, ilerleyen zamanlarda fiyatlamaların 4.9740 – 5.0550 bandında ve üstünde kaldığı müddetçe yükselme beklentisinin ön plana çıkabileceğini belirtti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri