Türk Lirası Dolar Karşısında En Fazla Gerileyen Para Birimi Oldu!

Cari açık verisinin ardından dolar/TL paritesi 3.83'ün üstüne çıkarken, Türk Lirası dolar karşısında en fazla gerileyen para birimi konumuna geldi. 

Türk Lirası Dolar Karşısında En Fazla Gerileyen Para Birimi Oldu!

Türk Lirası'nın değer kaybı hızlanırken, TL bugün dolar karşısında en fazla gerileyen para birimi konumuna ulaştı.

Güne yatay bir hareket sergileyerek 3.81 TL seviyesinin hemen altında giriş yapan dolar/TL paritesi, öğle saatlerinin ardından yönünü yukarı çevirdi. Dolar kuru saat 15.20 sularında yüzde 0.80 seviyesinde artış göstererek 3.8415 TL seviyesine ulaşırken, euro/TL ise yüzde 0.70 seviyesinde bir artışla 4.7255 seviyesini gördü. 

Öğle saatlerinde önem arz eden bir direnç seviyesi konumunda bulunan 90 üzerine doğru hareket eden dolar endeksi 90.15 seviyesine tutundu. Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi ise yüzde 1.05 prim le 118.170 puan seviyesinde yer aldı. Dolar, geçtiğimiz hafta içerisinde, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump'ın çelik vergisinde muafiyet açıklaması ve Kuzey Kore lideriyle görüşme yapacağını bildirmesinin ardından destek bulmuştu. Endeks ise bu gelişmelerden sonra 90 seviyesinin hemen üstünde tutunmaya çalışmıştı. 

Dolar Baskı Altında

Amerika Birleşik Devletleri'nde geçtiğimiz cuma günü açıklanan ve güçlü istihdam artışına rağmen saatlik ücret artışının ivme kaybı yaşadığına işaret eden tarım dışı istihdam verisi ise doları baskı altına sokmuştu. 

Bugün açıklanan veriler doğrultusunda ise cari açık ocak ayı içerisinde 7.1 milyar dolar seviyesiyle beklentilerin üstünde bulunurken, uzmanlar artış gösteren risklerin cari açığın sürdürülebilirliğini gündeme getirdiğini ifade ediyor. Dolar/TL paritesi ise açıklanan veri ardından kademeli bir şekilde yükselme gösterdi. 

Öte yandan İntegral Yatırım'ın hazırlamış olduğu piyasa notunda ise, dolar endeksinin 90 sınırında gösterdiği ısrarcı tutumun ve yukarı yönlü tepki verme isteğinin gelişmekte olan ülke piyasalarını baskıladığı belirtildi. 

Endeksi İzlemekte Fayda Var

Rus Rublesi, Polonya Zlotisi ve Güney Afrika Randı'nda kayıplar gözlemlendiği ifade edilirken, veri takviminin sakin olsa dahi, dolar endeksini seyretmekte fayda olduğu belirtiliyor. Ayrıca yükselişin kuvvetlenmesi durumunda Türk Lirası'nın euro ve dolar karşısındaki görünümünün daha da bozulabileceği dile getiriliyor. 

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2018, 01:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri