Deutsche Bank 6 Ayda 20 Milyar Euro Kaybetti

Deutsche Bank hisseleri 1992 yılında Bloomberg tarafından bankaya ait borsa işlemlerinin kaydedilmeye başlandığı günden bu yana en düşük seviyesini gördü.

Deutsche Bank 6 Ayda 20 Milyar Euro Kaybetti

Deutsche Bank hisseleri 1992 yılında Bloomberg tarafından bankaya ait borsa işlemlerinin kaydedilmeye başlandığı günden bu yana en düşük seviyesini gördü.

Deutsche Bank hisselerinin 9.16 Euro seviyesine düşmesi ile birlikte 2017 yılının Aralık ayında 18 Euro civarında olan hisselerin yarı yarıya düşüş yaşadığı belirtildi. Hisselerde yaşanan kayıp ile birlikte Alman devi bankanın 6 ayda 20 milyar Euro kaybettiği açıklandı.

S&P Notunu Düşürdü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından biri olan Standard’s & Poor (S&P) tarafından Alman devi bankanın kredi notunun düşürüldüğü de bildirildi.

Deutsche Bank’ın uzun vadeli kredi notu S&P tarafından “A-“ olarak kaydedilmişti. Kurum Deutsche Bank’ın uzun vadeli kredi notunu “BBB+”ya dönüştürdükten sonra kredi görünümünü “durağan” olarak belirlediğini açıkladı.Kurum tarafından yapılan açıklamada Deutsche Bank’ın güncellenmiş stratejisinin ve iş modelinin beklentileri karşılamadığı belirtildi. Banka için yeniden yapılandırmaya gitmesi öngörüldü.

S&P tarafından yapılan kredi notu kararının, ABD’li regülatörlerin bankayı “sorunlu bankalar” listesine eklediği iddialarından sonra açıklanması dikkat çekti

CEO’dan Açıklama Gecikmedi

Deutsche Bank Üst Yöneticisi (CEO) Christian Sewing konuya yönelik açıklamalarını geciktirmedi.

Bankanın yaşamış olduğu düşük karlılığı ele almak adına yönetimin, maliyet tabanını düşürmeye ve işe yeniden odaklanmaya yönelik sert adımlar attığını belirten Sewing, faydasız bir piyasa içerisinde bankanın stratejisinin güncellenmesinde ve uygulamasında büyük riskler görüldüğünü ifade etti.

Bankanın bir süreliğine rakiplerine nazaran bu sebeplerden dolayı negatif seyredeceğini bildiren Sewing, çalışanlarına da mektup yazdı.

Yazdığı mektupta bankanın mali gücüne “şüphenin ötesinde” ifadesine yer veren Sewing’in, banka hakkındaki stratejileri hızlı ve titiz bir şekilde sunmak zorunda olduğunu vurgulandı.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2018, 15:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri