Deutsche Bank’tan Flaş Açıklama! En Az 7 Bin Kişiyi İşten Çıkaracak

Alman bankacılık sisteminin küresel oyuncularından olan Deutsche Bank, personelde küçülmeye gideceğini açıkladı.

Deutsche Bank’tan Flaş Açıklama! En Az 7 Bin Kişiyi İşten Çıkaracak

Alman bankacılık sisteminin küresel oyuncularından olan Deutsche Bank, personelde küçülmeye gideceğini açıkladı.

Deutsche Bank Kemerleri Sıkmaya Başladı

Deutsche Bank Almanya’nın en büyük bankaları arasında yer alırken, kemerleri sıkma politikası içerisine girdi. Maliyetleri minimize ederek kârını artırmayı hedefleyen dev banka, yeniden yapılanma sürecine girdiğini duyurdu. Bu kapsamda ilk adımın personel giderlerini düşürmek olduğunu açıklayarak, banka çalışanlarının bir kısmını işten çıkaracağını kaydetti.

Deutsche Bank tarafından yapılan açıklamaya göre bankanın dünya genelindeki mevcut çalışan sayısı şu anda 97 bin kişinin üzerinde. Yeniden yapılandırma süreciyle birlikte bu sayı 90 bin kişinin altına düşürülecek. Yani Alman bankacılık devi, dünya genelindeki şubelerinden en az 7 bin kadar personelle yollarını ayıracak.

Alman Bankacılık Devi Çalışanlarının Yüzde 25’ini İşten ÇıkaracakAlınan bilgilere göre bankanın yeniden yapılandırma planlarında öncelik hisse satışı ve ticaret olacak. Genel planların diğer parçası ise, personel sayısının yüzde 25 oranında geriye çekmek ve personel giderlerini düşürmek olarak aktarıldı.

Deutsche Bank açıklamasında işte bu hedeflerden bahsederek, personeldeki küçülmenin özellikle yatırım ve kurumsal bankacılık bölümleri işe yarayacağını ifade etti. Açıklamada bu kararın kaldıraç riskini azaltmaya katkı sağlayacağını belirtti.

Banka 2018 yılının düzeltilmiş maliyetlerinde hedefi yakalamak için olağanüstü bir çaba harcarken, 23 milyar Euro’ lük sınırı aşmamakta kararlı olduklarını dile getirdi. Öte yandan banka yönetiminin önümüzdeki yıl düzeltilmiş maliyetleri 22 milyar Euro’ya çekeceği de belirtilenler arasında yer aldı.  

Öte yandan Deutsche Bank bundan 3 yıl kadar önce 10 farklı ülkedeki faaliyetlerine son vereceğini, ilgili şubelerde çalışan personel sayısının 15 bin kişiyi bulduğunu açıklamıştı. 15 bin personelin 9 bin kişisininse tam zamanlı olarak çalıştığını duyurmuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri