Dört Yıl Sonra İlk Defa Faiz Arttırdı

Hindistan Merkez Bankası, repo faizini yüzde 6'dan yüzde 6.25'e yükselterek dört yıl sonra bir ilke imza attı.

Dört Yıl Sonra İlk Defa Faiz Arttırdı

Hindistan Merkez Bankası tarafından dört yıl aradan sonra ilk defa faiz artırımı gerçekleştirdi. Hindistan Merkez Bankası, repo faizini yüzde 6'dan yüzde 6.25'e yükselterek dört yıl sonra bir ilke imza attı.

Bankanın Para Politikası Komitesi’nin tüm üyeleri, faizin artması yönünde oy kullandı. Bloomberg tarafından yapılan ankete göre, ankete katılan 44 ekonomistin 14 tanesi faizin 25 baz puan yükselmesini beklediğini ifade etmişti.

Bankanın alınan karar sonrasında nötr duruşunu koruduğu belirtilirken, Hint Rupisi’nin alınan politika kararı sonrasında değer kazandığı bildirildi.

Satış Baskısı Etkili Oldu

Gelişen ülke piyasalarındaki satış baskısının, Hindistan Merkez Bankası’nın faiz artışına sebep olduğu yönünde iddialar ortaya atıldı.Ekonomistler tarafından Hindistan Merkez Bankası’nın faiz artışının doğru bir karar olduğu yönünde eleştiriler de yapıldı. Gelişen piyasalar içerisinde yer alan ülkelerin yaşadıkları dalgalanmayı önlemek adına böyle bir tedbir aldıkları vurgulandı.

Rupi Değer Kazandı

Hindistan Rupisi’nin yılın başından bu yana değer kaybettiği gözlenmekteydi. Ocak ayından itibaren yüzde 5’ten fazla değer kaybı yaşayan Rupi, alınan 25 baz puanlık faiz artışı kararı ile değer kazanmaya başladı.

Hindistan Merkez Bankası bu kararı ile 2018 yılının ilk faiz artışını da gerçekleştirmiş oldu.

Enflasyon Artmıştı

Nisan ayında açıklanan verilere göre Hindistan’daki enflasyonda hedefi aşmıştı.

Nisan ayının enflasyonu yüzde 4 olarak açıklanmıştı. Merkez Bankası’nın hedefi ise yıllık bazda yüzde 4,6 oranında enflasyonun yer almasından yanaydı.

Hindistan Merkez Bankası Başkanı Urjit Patel faiz artırımı kararına gitmeden önce ABD Merkez Bankası’ndan (FED) gelişen piyasaların son dönemde yaşadıkları dalgalanmanın üstesinden gelmelerine yardımcı olması için bilançosunu daha yavaş küçültmesi talebinde bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2018, 02:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri