En Hızlı Büyüyen İkinci Banka Belli Oldu

Vakıfbank, ekonomiye nakdi ve gayri nakdi olmak üzere toplam 187 milyar liralık bir finansman sağlamış oldu.

En Hızlı Büyüyen İkinci Banka Belli Oldu

Vakıfbank 2.7 milyar TL ne kar elde etti. Konsolide olmayan verilere göre Vakıfbank, ekonomiye nakdi ve gayri nakdi olmak üzere toplam 187 milyar liralık bir finansman sağlamış oldu.

Vakıfbank, 2016 yılında 3 milyar 395 milyon TL brüt kar elde etti. Bu rakamın 692 milyon lirası vergi karşılığına ayrıldı ve banka 2 milyar 703 milyon TL net kar elde etmiş oldu. VakıfBank’ın 924 şubesi bulunuyor. Banka, Türkiye ekonomisine nakdi ve gayri nakdi kredi olmak üzere toplam 187 milyar TL’lik bir finansman sağladı.

Vakıfbank Genel Müdürü Halil Aydoğan, konuya ilişkin açıklama yaptı. Aydoğan, 15 Temmuz darbe girişimine dikkat çekerek, zor bir yılı geride bıraktıklarını söyledi. Aydoğan, bu zor  dönemde, Vakıfbank olarak ülke ekonomisine olan desteğin özellikle yılın ikinci yarısında önemli ölçüde arttığını belirtti.Aydoğan, 2016 yılında ülke ekonomisinin itici gücü olan KOBİ'lere sağladıkları desteğin devam ettiğini belirterek, KOBİ'lere kullandırılan nakdi kredilerde sektörün yüzde 40 civarında büyüdüğünü aktardı.

Aydoğan, KOBİ kredileri, tarım kredileri, konut kredileri, taksitli ihtiyaç kredileri ve proje kredileri gibi birçok konuda toplumun yanında olduklarını söyledi.

Vakıfbank Genel Müdürü Halil Aydoğan, banka olarak toplam mevduatlarının 2016’da yüzde 12.7 yükseldiğini ve  124 milyar TL seviyesine geldiğini aktardı. Aydoğan,  toplam vadesiz mevduatın da yıllık yüzde 21 büyüme ile 24 milyar TL'yi aşmasından dolayı memnun olduklarını söyledi. Aydoğan ayrıca, tasarruf mevduatımızın yıllık yüzde 20 büyüme gerçekleştirmesinden dolayı mutlu olduklarını ifade etti.

Aydoğan, sektör kredi kartı ciro büyümesinin yüzde 10.8 oranında olduğunu belirtirken, VakıfBank'ın 2016 yılında yüzde 18.5 büyüme sağladığına ve sektörün en hızlı büyüyen ikinci bankası olduğuna dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2017, 18:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER