FED Faiz Kararını Açıkladı

FED, 25 baz puanlık faiz artışı uyguladı.

FED Faiz Kararını Açıkladı

ABD Merkez Bankası (FED), politika faizini açıkladı.

Politika faizini yüzde 1,50 ile 1,75 aralığında bulunduran FED, 25 baz puanlık faiz artışı uyguladı. Politika faizlerinin aralığını 1,75 ile 2,00 aralığına yükseltti.

25 Baz Puan Faiz Artışı

ABD Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre faizlerde 25 baz puanlık faiz artışına gidildi. Faiz kararı, Federal Açık Piyasa Komitesi(FOMC) tarafından yapılan iki günlük Haziran toplantısının sonucunda açıklandı.

İki günlük Haziran toplantısının sonucunda politika faizleri yüzde 1,75 ile 2,00 arasına yükseltildi.

FED Mayıs Ayında Faiz Arttırmadı

FED, Mayıs ayında faiz değiştirmemiş ve sabit tutmuştu. ABD Merkez Bankası FED tarafından 2018 yılının sonuna kadar 2 kez daha faizleri arttıracağı söyleniyor.

2019 yılı için 3 kez faiz artışı beklenirken, FED’in 2020 yılında 1 defa faiz artışı yapacağı düşünülüyor.

Enflasyon Tahmini Revize Edildiİki gün boyunca süren toplantı sonrasında açıklama yapan FED, toplantı notlarını paylaştı.

Toplantıda enflasyon hakkında da değerlendirmelerde bulunulduğunu belirten FED, iş gücü piyasasının güçlenmeye devam ettiğini ifade etti.

Güçlenen iş gücü piyasası ile birlikte işsizliğin azaldığını da vurgulayan FED, ekonomik faaliyetlerin güçlü bir şekilde arttığına değindi.

FED para politikası duruşunun genişlemeci kalmaya devam edeceğini belirtirken, ek faiz artışlarının enflasyon ile ilişkisi olduğunu ve yüzde 2 olarak yer alan enflasyon hedefi ile bağlantılı olduğunu ifade etti.

Bu nedenle FED, toplantı sonucunda enflasyon tahminlerini yukarı yönlü olarak revize ettiğini açıkladı.

Karar Sonrası Dolar Yükseldi

FED tarafından alınan faiz kararı, direkt olarak Dolar’ı etkiledi. Faiz kararı sonrasında Dolar/TL kuru 4,63 seviyelerinde yer alırken, 4,66 seviyesine yükseldi.

Kur en yüksek 4,70 seviyesini gördü.

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2018, 10:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri