Garanti Bankası’na İspanyol Ortak

İspanya Bankası Banco Bilbao Vizcaya Argentaria, Garanti Bankası’na ortak oldu.

Garanti Bankası’na İspanyol Ortak

İspanya Bankası Banco Bilbao Vizcaya Argentaria, Garanti Bankası’na ortak oldu.

Doğuş Grubu, Garanti Bankası’nın yüzde 9.95 oranındaki ortaklığı konusunda İspanyol bankası Banco Bilbao Vizcaya Argentaria ile mutabakat anlaşması yaptı. Doğu Grubu’ndan yapılan açıklamaya göre, Garanti Bankası’na ait yüzde 9.95 oranındaki hissenin İspanyol bankası Banco Bilbao Vizcaya Argentaria’ya 417 milyon 900 bin Türk lirası nominal değer karşılığında satılması için anlaşma yapıldığı yolunda. Beher pay bedeli ise 7.95 Türk lirası olarak belirlendi. Satış işlemi yasal gerekçeler tamamlandıktan sonra gerçekleştirilecek.Doğuş Grubu, İspanyol firması BBVA ile 2011 yılından beri süren ortaklığımızda bugün geldiğimiz noktada en başta ülke ekonomisine katkı sağlamak için bankacılık sektörü anlamında uyumlu bir birliktelik sergilediklerini, Garanti Bankası’nın bu ortaklık satışı konusunun haricinde de hizmet adına iyi bir gelişme olduğunu, BBVA ile bu ortaklığın Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayacağını açıkladı.

Ülke ekonomisine katkı sağlayacak olan bu anlaşmanın çok karlı bir iş olduğunu, Doğuş Grubu olarak yarım yüzyıla yakın zamandır yaptıkları yatırımların ülke ekonomisine katkı sağladığını ve çalışmalarına da devam edeceklerini de açıkladılar.

İspanyol Bankası Banco Bilbao Vizcaya Argentaria ile Doğuş Grubu arasında yapılan mutabakat anlaşmasında BBVA, Garanti Bankası’nın 9.95 oranındaki hissesine sahip olacak. Bu satışın toplam bedeli 3 milyar 322 milyon 305 bin lira olarak belirlendi. Nominal değeri ise 417 milyon 900 bin lira olarak kayıtlara geçti. Doğuş Grubu bu ortaklığı yaptığı bir açıklama ile onaylayarak kamuoyuna duyurdu ve bu anlaşmanın ve satışın şirketleri ve ülke ekonomisi için sağlayacağı katkılardan da bahsetti. 

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2017, 11:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER