Merkez Bankasından İkinci Hamle Geldi

Merkez Bankası tarafından para politikalarının tekrar düzenlenmesi adına yeni bir adım atılarak borç limitlerinin biraz daha düşürülmesine karar verildi.

Merkez Bankasından İkinci Hamle Geldi

Merkez Bankası tarafından para politikalarının tekrar düzenlenmesi adına yeni bir adım atılarak borç limitlerinin biraz daha düşürülmesine karar verildi. Küresel piyasalarda dolar ve euronun önlenemez yükselişinin Türk ekonomisini olumsuz etkilemesi ve Türk lirasının değerini düşürmesi sonucunda konu hakkında net bir açıklama yapıldı. Geçtiğimiz günlerde döviz konusunda önemli bir adım atılarak para piyasasının tekrar düzenlenmesine yönelik bankaların borç alabilme limitleri tekrar düzenlenmişti. Borç alabilme limitleri geçtiğimiz günlerde alınan bir flaş karar sonrasında 22 milyar liraya düşürülmüştü. 

Döviz artışlarının önüne geçebilmek ve Türk lirasının değerini artırmak amacıyla Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından bugün yeni bir çalışma daha gerçekleştirildi. Bu çalışma çerçevesinde 16 Ocak Pazartesi gününden itibaren geçeri olması şartı ile bankaların borç alma limitlerinin tekrar düşürüldüğü açıklandı. Yapılan çalışma çerçevesinde bankaların borç alabilme limitleri 11 milyar liraya kadar düşürüldü. 

Merkez Bankası tarafından yapılan duyurulara göre eğer gerekli görülürse Merkez Bankası tarafından yapılmış olan fonlamaların sınırlı tutulabileceği konusunda bazı uyarılar yapıldı. Yapılan çalışmaların sonunda bankaların gün sonunda kalmış olan likide ihtiyaçlarının karşılanabileceği müjdesi verildi. Böyle bir durum karşısında bankaların bankaların borç verme faiz oranından limitsiz olarak karşılanmaları bekleniyor. Merkez Bankası tarafından alınan bu kararın dövize karşı alınan bir önlem ve tepki olduğu konuşuluyor. 

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2017, 04:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri