Rusya Bankası İslami Bankacılık Yolunda

Sberbank, Türkiye ve Kazakistan’ı da dahil ederek İslami bankacılık çalışmalarında büyüme planlıyor.

Rusya Bankası İslami Bankacılık Yolunda

Rusya’daki en büyük bankalar arasında yer alan Sberbank, Türkiye ve Kazakistan’ı da dahil ederek İslami bankacılık çalışmalarında büyüme planlıyor. Sberbank yöneticilerinden Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Oleg Ganeyev yaptığı açıklamalarda Rusya’nın bazı bölgeleri ile birlikte Türkiye ive Kazakistan ülkelerinde İslami bankacılığa yöneleceklerini bu alandaki projeleri değerlendirdiklerini belirtti.

Rusya haber ajanslarından RIA Novosti’ye açıklama yapan Oleg Ganeyev, mevduat ve cari hesaplar, sermaye ve KOBI Finansmanlığı gibi alnlar için perakende ve kurumsal müşteriler ile İslami bankacılık anlamında artan talepler oldgunu ve bu projeleri değerlendirmek istediklerini iletti.Türkiye’de Denizbank ve Kazakista’da çalışmalar yapan Sberbank şubeleri aracılığı ile İslami bankacılık konusunda doğru çeşitli yeni projeler aldıklarını ve farklı ülkeler için de değerlendirmeler yaptıklarını belirtti Oleg Ganeyev. Sözlerine Rusya’da Çeçenistan ve Başkurdistan Cumhuriyeti ile sözü geçen projeleri ele aldıklarını ve hayata geçirmek üzere olduklarını ekledi.

Oleg Ganeyev, İslami bankacılığın öncelikle Orta Doğu ve Asya’ya yeni yatırımcılar çekilmesinin gerektiğini, yeni yatırımcıların olmasını vurguladı. Oleg Ganeyev, Rusya’da İslami bankacılık için aracılık yapacaklarını, ihracat alanlarında ise finasman kaynaklarına destek ve öncelik vereceklerini ifade etti.

Sberbank İslami bankacılık için Rusya’da ilk uygulamayı pilot bölge olarak Ttaristan’ı seçmişti. Ttaristen bu anlamda ilk pilot bölge seçilmiş ve geçtiğimiz ocak ayında bu bölge için ilk İslami anlaşma da gerçekleşmişti. Rusya’nın hedefi İslami bankacılık ile büyümek ve bu planlarına Türkiye ile Kazakistan’ı katmak. 

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2017, 11:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER