TCMB Geç Likidite Penceresini Yüzde 16.50’ye Çıkardı!

TCMB Para Politikası Kurulu (PPK), GLP borç verme faiz oranını yüzde 13.50 seviyesinden yüzde 16.50’ye çıkartırken, bir hafta vadeli politika faiz oranını yüzde 8'de sabit bıraktı.

TCMB Geç Likidite Penceresini Yüzde 16.50’ye Çıkardı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu'nun yakın geçmişe yönelik gelişmelerini değerlendirmek için toplandığını bildirdi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), Geç Likidite Penceresi (GLP) borç verme faiz oranını yüzde 13.50 seviyesinden yüzde 16.50’ye çıkartırken, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (Politika Faizi) yüzde 8'de sabit bıraktı. TCMB yetkililerinin faiz oranlarına dair yapmış olduğu açıklamalarda, PPK'nın Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya himayesinde toplandığı ifade edildi.PPK’nın bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (Politika Faizi) yüzde 8, Merkez Bankası borçlanma faiz oranını (Faiz Koridorunun Alt Limiti) yüzde 7.25 ve marjinal fonlama oranını (Faiz Koridorunun Üst Limiti) yüzde 9.25 seviyesinde sabit bıraktığı bildirilen açıklamalarda, GLP uygulaması kapsamında Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00 ile 17.00 arasında gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranının yüzde 0 seviyesinde bırakıldığına işaret ederek, borç verme faiz oranının ise yüzde 13.50’den yüzde 16.50 seviyesine çıkartıldığı belirtildi.

Enflasyon Düşene Kadar Daraltıcı Para Politikası Uygulanacak

Yakın zamanda piyasalarda gözlemlenen sağlıksız fiyat oluşumlarının ve enflasyon beklentilerindeki artışın genel fiyatlama davranışlarına ilişkin riskleri de artırdığına işaret edildi. Bu kapsamda, kurulun fiyat istikrarını sağlamak için güçlü bir parasal sıkılaştırma yapmasına karar verdiğine dikkat çekilen açıklamalarda, Merkez Bankası temel amacı olan fiyat istikrarı kapsamında yönettiği tüm para politikası araçlarını kullanacağı ifade edilerek, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme olana kadar daraltıcı para politikasının devam edeceği vurgulandı. Açıklanacak yeni ekonomik veri ve haberlerin PPK’nın geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine sebep olacağına dikkat çekildi. Para Politikası Kurulu toplantı özetinin beş iş günü içinde yayımlanacağı belirtildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri