Türk Bankacılık Sektörü Tarihin En Yüksek Net Karını Elde Etti!

Türk bankacılık sektörü, 4.9 milyar lira net kar elde ederek tarihin en yüksek Nisan ayı karına ulaşırken, 2. çeyrek döneme en güçlü girişini gerçekleştirdi.

Türk Bankacılık Sektörü Tarihin En Yüksek Net Karını Elde Etti!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)’nın elde ettiği veriler kapsamında, bankacılık sektörü net karını yüzde 16.5 oranında artırarak 4 milyar 920 milyon liraya ulaştırdı. Bu sayede sektör, tarihin en yüksek Nisan ayı rakamını elde etti. Bankacılık sektörü, bir önceki senenin aynı döneminde 4 milyar 223 milyon lira net kar elde etmişti. Bu sayede bankacılık sektörü, ikinci çeyrek döneme hiç olmadığı kadar güçlü bir giriş yaptı.

Bankacılık Sektörü 78 Milyar Lira Faiz Geliri Elde Etti

BDDK verilerine göre, bankalar faiz gelirlerini senenin ilk dört aylık döneminde bir önceki senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 29.5 oranında artırdı. Nisan ayı itibarıyla 96.4 milyar lira seviyesinde olan bankaların faiz geliri, bir önceki senenin aynı döneminde 74.4 milyar dolar seviyesindeydi. Bankacılık sektörü, senenin ilk dört aylık döneminde kredilerden 78.7 milyar lira faiz geliri elde etti. Faiz gelirlerinin 17.6 milyar liralık bölümü tüketici kredilerinden, 3.2 milyar liralık bölümü kredi kartlarından, 11.4 milyar liralık bölümü taksitli ticari kredilerden ve 46.5 milyar liralık bölümü diğer kredilerden alınan faizlerden oluşmaktaydı.Sektörün Faiz Giderleri Yüzde 41 Oranında Artış Gösterdi

Sektörün toplam faiz giderleri, ilk dört aylık süreçte bir önceki senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 41.3 oranında artarak 54.2 milyar liraya ulaştı. Bu süreçte, bankaların mevduat için gerçekleştirdiği faiz ödemeleri yüzde 42.8 oranında artarak 37.3 milyar liraya yükseldi.

Sektörün toplam faiz giderlerinin yüzde 68.8'lik bölümü mevduata ve yüzde 10.7'lik bölümü bankalara ödenen faizlerden oluşmaktaydı. Bankaların net faiz geliri, Nisan ayı itibarıyla bir önceki senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 15.5 oranında artarak 42.2 milyar liraya çıktı.

Bankaların faiz dışı gelirleri, Nisan ayı itibarıyla 24.4 milyar liraya yükseldi. Faiz dışı gelirler arasında bulunan kredilerden alınan ücret ve komisyonların payı yüzde 12.8 olarak kayıtlara geçti. Ücret ve komisyonlardan elde edilen gelir, 2017’nin Aralık ayına kıyasla yüzde 17.4 oranında artarak 3.1 milyar liraya çıktı.

İlk dört aylık dönemde, nakdi krediler üstünden alınan ücret ve komisyonların tutarı 1.4 milyar lira, gayrinakdi krediler üstünden alınan ücret ve komisyonların tutarı ise 1.7 milyar lira olarak belirlendi. Bankaların sunduğu kredi ürünleri üstünden elde ettiği gelir, senenin ilk dört aylık döneminde 10.6 milyar lirayı geçti. Bankacılık hizmetlerinden elde edilen gelirin toplam faiz dışı gelirler içindeki payı yüzde 43.2 olarak belirlendi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri