Türkiye İş Bankası, Çin Kalkınma Bankası ile Anlaşma Yaptı

Türkiye İş Bankası ve Çin Kalkınma Bankası arasında iş birliği çerçevesi anlaşması imzalandı.

Türkiye İş Bankası, Çin Kalkınma Bankası ile Anlaşma Yaptı

Geçtiğimiz gün Türkiye İş Bankası ile Çin Kalkınma Bankası arasında bir anlaşma imzalandı. İş birliği çerçevesi anlaşması imzalayan iki banka, bu anlaşma ile birlikte projelerin finansmanı dahil olarak birçok farklı alanda işbirliği yapacak.

İş Bankası tarafından yazılı açıklama yapılarak açıklanan anlaşmada esas, Çin bağlantılı projelerin finansmanında yer almak. Aynı zamanda Türkiye ve Çin arasındaki bağların böylelikle güçlendirileceğini ifade eden Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Türkiye ve Çin arasındaki ikili ilişkilerin son yıllar içerisinde hızlı bir şekilde artış gösterdiğinin altını çizdi.İki bankanın bu anlaşma içerisindeki ortak hedefi ise iki ülke arasındaki iş hacminin arttırılabilmesini sağlamak olarak yer alıyor. İş hacminin arttırılmasında önemli bir adım attıklarını savunan Bali, Çin’in dünya çapında yatırımlarını en hızlı şekilde arttıran ve küresel alanda yatırımlarını gerçekleştirebilen bir ülke olduğunu dile getiriyor.

Çinli Kuruluşlar ile İş Birliği Önemli

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali tarafından yapılan açıklamalara göre İş Bankası’nın, Çin Kalkınma Bankası ile yaptığı iş birliği çerçevesi anlaşması, Türkiye açısından büyük önem taşıyor. Çinli kuruluşlar ile iş birliği yapılmasında önemli bir rol oynayan bu anlaşma ile Türkiye-Çin arasındaki ekonomik ve ticari gelişmelerin artacağına inanılıyor.

İş birliği kapsamında Çin bağlantılı projelerde yer alacak olan müşterilerini destekleyeceklerini belirten Bali, karşılıklı olarak bilgi ve tecrübelerin paylaşılmasının da oldukça önemli olduğunu vurguladı. Çin’in bilgi ve tecrübesinin katma değer yarattığının altını çizen İş Bankası Genel Müdürü, bu anlaşma sonrasında yapılacak anlaşmaların ikili ilişkilerde arzu edilen seviyeye ulaştırmasını beklediğini ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri