World Bank Tuz Gölü İçin 600 Milyon Dolarlık Krediyi Onayladı!

Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu tarafından, Tuz Gölü Yeraltı Doğalgaz Depolama Tesisi büyütme çalışmaları için 600 milyon dolar tutarlı kredi kabul edildi.

World Bank Tuz Gölü İçin 600 Milyon Dolarlık Krediyi Onayladı!

Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu, Tuz Gölü Yeraltı Doğalgaz Depolama Tesisi'ni büyütme çalışmaları için ilk yedi sene geri ödemesiz olmak kaydıyla 22.5 sene vadeli 600 milyon dolar tutarlı krediyi onayladı. Dünya Bankası yetkililerinin yapmış olduğu açıklamalarda, "Doğalgaz Depolama Genişletme Projesi" olarak bir finansman paketinin kabul edildiği vurgulandı.

Tesisin kurulum kapasitesinin bir milyar metreküp olduğuna işaret edilen açıklamalarda, Doğalgaz Depolama Genişletme Projesi’nin devletin depolama tesis büyüklüğünü yatırımlarla 5 katına çıkartmaya ilişkin çalışmalarını destekleyeceği belirtildi. Açıklamalarda, Boru Hatlarıyla Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ)’ın uygulayacağı olan Doğalgaz Depolama Genişletme Projesi'nin üç aşamadan oluşacağı bildirildi.İlk önce Tuz Gölü Yeraltı Doğalgaz Depolama Tesisi'nin kapasitesinin 4 milyar metreküp daha artırılacağına dikkat çekilen açıklamalarda, ikinci aşamada "İnşaat Kontrolörlüğü İzleme" ve üçüncü aşamada "Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirme (ÇSED) ve Yeniden Yerleşim Eylem Planlarının (YYEP) İzlenmesi" adımlar atılacağı belirtildi. Toplam 600 milyon dolar tutarlı bu kredinin, Türkiye'de özellikle kış aylarında kömüre bağımlılığı azaltması ve bu sayede ülkenin sera gaz emisyonlarını düşürmesi bekleniyor.

BOTAŞ Çalışmaları İncelenerek Projelere Finansman Sağlanıyor

Doğalgaz Depolama Genişletme Projesi için kaynak sağlayan Dünya Bankası, proje ile enerji reformunu ve spesifik olarak doğalgaz sektörü reformunu desteklemeye ilişkin pozisyonunu güçlendirirken, teknik ve finansal yardım programının bütüncül bir parçasını oluşturuyor. Onaylanan projeyle Dünya Bankası, BOTAŞ’ın projeye dair teknik, satın alma, çevresel ve sosyal koruma tedbirleri ile ilgili çalışmaları üstünde detaylı incelemeler yaparak, Türkiye’nin ticari finansman gibi farklı kaynaklardan da finansman sağlamasına olanak tanıyor.

Bu proje kapsamında olan ve Türkiye'nin doğalgaz arz güvenliğini artıracak Tuz Gölü Yeraltı Doğalgaz Depolama Tesisi için Kasım 2005 senesinde 325 milyon dolar, Temmuz 2014 senesinde 400 milyon dolar tutarlı iki kredi onaylanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2018, 11:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri