Güne Düşüşle Başlamıştı! İlk Yarıyı Yükselişle Tamamladı!

Borsa İstanbul’da ilk yarı tamamlandı. Güne düşüşle başlayan BIST 100 endeksi ilk yarıyı kaybını geri alarak tamamladı.

Güne Düşüşle Başlamıştı! İlk Yarıyı Yükselişle Tamamladı!

Borsa İstanbul’da ilk yarı tamamlandı. Güne düşüşle başlayan BIST 100 endeksi ilk yarıyı kaybını geri alarak tamamladı.

BIST 100 Endeksi Açılışta Verdiklerini Geri Aldı

11 Nisan Çarşamba günü için borsada ilk yarı sona erdi. Değer artıran BIST 100 endeksindeki yükseliş ilk yarı için yüzde 0,38 oldu. Artış endeks değerine 419,71 puan olarak yansıdı. BIST 100 günün ilk yarısını 111 bin 132,41 puanla sonlandırdı ve toplamdaki işlem hacmi 2 milyar 700 milyon lirayı buldu.

Borsa İstanbul’da yer alan bankacılık endeksi günün ilk yarısında yüzde 0,74 oranında yükseliş kaydetti. Güne düşüşle başlayan holding endeksi ise toparlayamadı ve ilk yarıda yüzde 0,04’lük kayba devam etti.Sektörel endekslerin ilk yarı sonuçları incelendiğinde menkul kıymet yatırım ortaklığı yükseliş yönlü hareket etti. Endeksteki artış yüzde 1,74’e denk geldi. İlk yarıda en fazla kayı yaşayan sektörse ticaret oldu. Kayıp ise yüzde 0,70’e işaret etti.

BIST 100 endeksi bugün 110 bin puana kadar geriledi. Azalışta döviz kurlarının etkisi yüksek olurken, 110 bin puan sınırı sonrasında alım yönlü hareketler endeksin toparlanmasını ve ilk yarıyı 111 bin puan üzerinde sonlandırmasını sağladı.

Dolar Rekora Devam Etti

Döviz piyasasındaki ilk yarı verileri ise tüm zamanların rekorunun kırıldığını kanıtlar nitelikte oldu. Dolar karşısında değer kaybına devam eden TL, Avro ve İngiliz Sterlinine de yenik düştü. Dolar kuru günün ilk yarısını 4,1559 liradan kapattı. avro 5 lira 1446 kuruşla gün ortası yaptı. Sterlinse 5 lira 9050 kuruşa yükselerek rekor tazeledi.

Uzmanlara göre artan jeopolitik riskler, özellikle gelişmekte olan ülke piyasalarını olumsuz etkiledi ve söz konusu ülkelerin yerel para birimleri dolar karşısında değer kaybetmeye devam etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri