Kakao Benzinden Çok Kazandırdı! Emtia Piyasasında Yüzde 35 Yükseldi

Kakao, senenin ilk çeyrek döneminde yüzde 35.3 oranında, Mart ayında ise yüzde 15.4 oranında artarak emtia piyasasında yatırımcısına en çok kazandıran yatırım aracı oldu.

Kakao Benzinden Çok Kazandırdı! Emtia Piyasasında Yüzde 35 Yükseldi

Emtia piyasasında, senenin ilk çeyrek döneminde ve Mart ayında yatırımcısına en çok kazandıran ürün kakao olarak belirlendi. Senenin ilk çeyrek döneminde 18 üründen yarısı kazandırırken, yarısı kaybettirirdi. Emtia piyasasında, Martta 13 ürün kaybettirirken, 5 tanesi kazandırdı. Küresel bazda ticaret savaşları ve ABD Başkanı Donald Trump'ın politikalarından dolayı emtia piyasası volatil seyretti.Emtia piyasasında işlem görmekte olan 18 ürünün fiyat hareketlerine göre, kakao senenin ilk çeyrek döneminde yüzde 35.3 oranında, Mart ayında ise yüzde 15.4 oranında artarak yatırımcısına en çok kazandıran yatırım aracı olarak kayıtlara geçti. Ocak ayında hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üstünde seyretmesi ve yağışların düşük olması kakao fiyatlarının yükselmesine sebep oldu. Emtia piyasasında senenin ilk çeyrek döneminde yatırımcısına en çok kazandıran ürünlerde kakaodan sonra, yüzde 10.5 oranında fiyat artışıyla mısır, yüzde 9.7 oranında artışla soya fasulyesi, yüzde 5.9 artışla nikel, yüzde 5.6 artışla buğday, yüzde 4 artışla Brent türü petrol, yüzde 3.7 artışla pamuk, yüzde 1.7 artışla altın, yüzde 0.3 artışla platin yer aldı.

Şeker Yüzde 18 Kaybettirdi

Bu süreçte emtia piyasasında en çok kaybettiren ürün ise yüzde 18.6 oranında gerileyen şeker oldu. Brezilya ve Hindistan'ın şeker üretiminin artacağına ilişkin beklentiler şeker fiyatlarının düşmesine sebep oldu. Şekerden sonra en çok değer kaybeden ikinci emtia ürünü ise yüzde 11.8 oranında gerileyen alüminyum olarak kayıtlara geçti. ABD Başkanı Donald Trump'ın çelik ve alüminyuma ilave vergi kararı getirmesiyle alüminyum fiyatları geriledi. Emtia piyasasında şeker ve alüminyumdan sonra en çok değer kaybı yaşayan ürünler sırayla; 10.2 gerileyen paladyum, yüzde 7.4 gerileyen doğalgaz, yüzde 7.2 gerileyen bakır, yüzde 6.3 gerileyen kahve, yüzde 3.4 gerileyen gümüş, yüzde 3.1 gerileyen kurşun, yüzde 0.6 gerileyen çinko olarak kayıtlara geçti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri