Küresel Piyasalarda Son Durum! 12 Mart

Küresel piyasalarda dolar kayıplarını telafi ederken, hisse senetleri pozitif havadan aldığı destekle yükseldi.

Küresel Piyasalarda Son Durum! 12 Mart

Avrupa hisse senetleri, haftanın son işlem gününde ABD'de açıklanan güçlü istihdam verilerinden sonra, ticaret savaşı endişelerini geride bırakarak Asya piyasalarını takip etti ve değer kazandı. ABD Hazine tahvilleri ve emtia fiyatları gerilerken, dolar kayıplarını telafi etti.

Stoxx europe 600 Endeksi, kamu hizmet sektörü hisselerinin ivme kazanmasıyla altı gün arka arkaya yükseldi ve Ekim ayından bugüne en uzun yükseliş süresini gerçekleştirdi. ABD endeks vadeli kontratları, Tokyo ve Sydney'de hisse senetlerinin değerinin artmasıyla beraberinde yükselişe geçti. Japon Yeni, Başbakan Shinzo Abe'nin arkadaşlarından birinin görev aldığı Maliye Bakanlığı üstünde yaşanan siyasi gerginliklerin ardından değer kazandı. Ülkede bir kesim, ülke ihracatının desteklenmesi için zayıflayan Japon yeni üstünde çalışıyor.Güçlü ekonomik verilerin, son dönemlerde ABD Başkanı Donald Trump'ın tam anlamıyla bir ticaret savaşına neden olacak adımlarının endişe yarattığı küresel hisse senedi piyasalarında dokuz senedir devam eden boğa piyasası için yeni bir katalizör oluşturabileceği belirtildi. Bu hafta Çin'de açıklanacak bazı veriler ve ABD'den gelecek enflasyon ve perakende satışlar verileri, ekonomistlere boğa piyasanın devam edip etmeyeceği konusunda fikir verecek.

Boğa Piyasanın Devam Edeceği Düşünülüyor

Ekonomiye ilişkin yapmış olduğu açıklamalarda TD Ameritrade Singapore CEO'su Chris Brankin, müşterilerin beklentilerinin hala piyasaların yukarı yönlü seyretmesi olduğunu belirterek, Cuma günü açıklanan ve çok olası bir senaryo olan ABD istihdam verilerine dikkat çekti. Ücretlerde az oranda bir yükseliş olduğunu ifade eden Brankin, yatırımcıların piyasalardaki gerilemelerde alım fırsatı bulacağını vurgulayarak, boğa piyasasının devam etmesini öngördüğünü aktardı.

Japonya Maliye Bakanı Taro Aso üstünde Japonya'da derinleşen siyasi gelişmeler, bakanlığın tartışmalı bir arazi satışına ilişkin bazı belgeleri değiştirmesinden sonra arttı. Aso, Abenomi'nin Aralık 2012 tarihinde göreve alınmasından bugüne en yakın yardımcılarından biri ve Abenomi'nin en büyük destekçilerinden biri konumunda.

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2018, 23:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri