Moody’s Dünya Ekonomisini Değerlendirdi

Moody's üst düzey analisti Madhavi Bokil, küresel ekonominin bu yıl büyümeyi sürdürmesini beklediğini ifade etti.

Moody’s Dünya Ekonomisini Değerlendirdi

Moody's üst düzey analisti Madhavi Bokil, küresel ekonominin bu yıl büyümeyi sürdürmesini beklediğini ifade etti.

Moody's üst düzey analisti Bokil ayrıca, küresel ekonomide dört önemli noktada risk olabileceğine dikkat çekti.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's’den açıklama geldi. Moody’s, küresel ekonominin 2017 yılında büyüyeceğini belirtirken, bazı durumların ise risk oluşturduğunu kaydetti.Moody's üst düzey analisti Madhavi Bokil, konuya ilişkin olarak bir analiz gerçekleştirdi. Bokil, yaptığı analizde olağanın dışında bazı belirsizliklere dikkat çekti. Bokil analiz kapsamında, ABD'de ticaret ve göçmen konuları da dahil olmak üzere bazı politikalarda meydana gelen belirgin değişikliklere bağlı olarak yapılan küresel tahminlere ilişkin bulguları değerlendirdi. Bokil bu değerlendirmede 4 önemli riske dikkat çekti.

Moody's üst düzey analisti Madhavi Bokil, dikkat çektiği 4 önemli riski şöyle açıkladı.

  • ABD'de ticaretteki değişimlere bağlı olarak meydana gelebilecek küresel ekonomik riskler
  • FED’in daha hızlı faiz artırması ya da doların sert yükselmesi ihtimali durumunda, küresel finansal piyasalar ve gelişen ekonomilere karşı olabilecek riskler
  • Çin'de meydana gelebilecek ani ve sert yavaşlama riski
  • AB ve Euro Bölgesi'nde oluşabilecek siyasi ve dağılma riskleri

Bokil'in yaptığı analizde, Asya'da Çin ekonomisinin 2016 yılı resmi büyüme hedefinin yüzde 6.7 civarında olduğu hatırlatıldı. Fakat, 2017 yılında büyümenin yüzde 6.3 oranında gerçekleştiği bilgisi verildi. Analiz kapsamında ayrıca bu büyümenin 2018 yılında yüzde 6'ya inebileceği ihtimali belirtildi. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, bu yıl FED’in 3 kez yada 4 kez faiz artışı yaparak toplamda 75-100 baz puan faiz artışı olacağını öngörüyor.

Analist Bokil, ayrıca Alman ekonomisi için 2017 ve 2018 yılları büyüme tahminlerini yüzde 1.5 ve yüzde 1.4’ten yüzde 1.6'ya çıkmasını bekliyor. Son olarak  2017 yılında büyümenin yavaşlayacağının tahmin edildiği tek tek G20 üye ülkesinin İngiltere olduğunu  aktardı.  

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2017, 19:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER