Piyasalar'ın Gözü Fed Kararında! Bu Hafta Neler Olacak?

Hareketli bir haftayı geride bırakan piyasalar yeni haftada Fed'in faiz kararına odaklanırken, çarşamba günü yapılacak toplantıda 25 baz puan faiz artışı bekleniyor. 

Piyasalar'ın Gözü Fed Kararında! Bu Hafta Neler Olacak?

Türk Lirası geçtiğimiz haftayı bu senenin en sert değer kayıplarıyla kapatırken, bu hafta içerisinde piyasalar Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası'nın (FED) toplantısına odaklanacak. Fed, Jerome Powell başkanlığındaki ilk faiz kararını 21 Mart Çarşamba günü açıklamaya hazırlanıyor. 

25 Baz Puan Artış Beklentisi

Fed'in söz konusu toplantı çerçevesinde 25 baz puan faiz artışına gideceğine kesin gözüyle bakılırken, senenin tümü adına bankanın kaç faiz adımı atacağına ilişkin tahminler ise 2 ila 5 aralığında oldukça geniş bir alana yayılmış durumda bulunuyor. Analistler ise 21 Mart tarihinde verilecek olan mesajların görünümü netleştirmeye yardımcı olacağı görüşünü savunuyor. Öte yandan geçtiğimiz hafta içerisinde, dışarıda yaklaşan Fed toplantısı ve ticaret savaşlarına ilişkin kuvvetlenen endişeler Türk Lirası varlıkların üstünde baskıya sebebiyet verirken, kırılganlığın asıl olarak iç sebeplerden ötürü artış gösterdiği belirtildi. 

Türk Lirası üstündeki satış baskısına neden olan tahvil faizlerindeki yükseliş devam ederken, Cuma günü 12.88 seviyesine kadar çıkan 10 yıllık faizi haftayı 12.78 seviyesinden tamamladı. 

Piyasalarda Bu Hafta Takip Edilecek Veriler

Bu hafta içerisinde piyasalarda izlenecek olan veriler ise şu şekilde;

  • Salı günü Türkiye'de mart ayına ilişkin tüketici güven endeksi ve şubat ayına ilişkin merkezi yönetim borç stoku, 
  • Salı günü İngiltere'de şubat ayına ilişkin TÜFE verisi,
  • Çarşamba günü Amerika Birleşik Devletleri'nde mart ayına ilişkin Fed politika faizi,
  • Perşembe günü Türkiye'de mart ayına ilişkin reel kesim güven endeksi, mart ayına ilişkin kapasite kullanım oranı, 
  • Perşembe günü Euro Bölgesi'nde mart ayına ilişkin öncü imalat PMI verisi, mart ayına ilişkin öncü hizmetler PMI verisi, 
  • Perşembe günü İngiltere'de mart ayına ilişkin BOE politika faizi,
  • Cuma günü ise Amerika Birleşik Devletleri'nde şubat ayına ilişkin dayanıklı mal siparişleri verisi ve şubat ayına ilişkin yeni konut satışları verisi takip edilecek. 
Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2018, 19:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri