Şubat Ayında En Yüksek Reel Getiriyi Euro Sağladı!

TÜFE’yle indirgendiğinde Şubat ayında en fazla reel getiri euro sağladı.

Şubat Ayında En Yüksek Reel Getiriyi Euro Sağladı!

Şubat ayında yatırımcısına en yüksek aylık reel getiriyi Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE)’yle indirgendiğinde euro sağladı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in elde ettiği Şubat ayına yönelik "Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları" açıklandı. Bu veriler kapsamında, en yüksek aylık reel getiri, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 0.85 oranla euroda görüldü. Euro, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiği durumda ise yüzde 1.06 oranında yatırımcı kaybına neden oldu. Yatırım araçları Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde, devlet iç borçlanma senetleri (DİBS) yüzde 1.43 oranında, mevduat faizi yüzde 1.74 oranında, külçe altın yüzde 2.35 oranında, dolar yüzde 2.39 oranında ve BİST 100 endeksi yüzde 3.07 oranında yatırımcısını kayba uğrattı. TÜFE ile indirgendiğinde DİBS yüzde 0.48 oranında ve mevduat faizi yüzde 0.16 oranında gelir sağlarken, külçe altın yüzde 0.46 oranında, dolar yüzde 0.5 oranında ve BİST 100 endeksi yüzde 1.19 oranında yatırımcısını kayba uğrattı.

Üç aylık değerlendirmelere göre BIST 100 Endeksi, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 2.55 oranında, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 5.2 oranında getiri sağlayarak, yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı olarak belirlendi. Dolar, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 7.46 oranında, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 5.07 oranında kayıpla, yatırımcısını en çok kayba uğratan yatırım aracı olarak belirlendi.Altı aylık değerlendirmeye göre Euro, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 3.12 oranında, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 5.51 oranında getiri sağlayarak, yatırımcısına en yüksek kazancı sağladı. Aynı süreçte DİBS, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 6.8 oranında, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 4.63 oranında kayıpla, yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Senelik Bazda En Yüksek Reel Getiri BIST'ten

Finansal yatırım araçları senelik bazda değerlendirildiğinde BIST 100 Endeksi, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 16.02, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 19.65 oranında yatırımcısına en fazla reel getiriyi sağlayan yatırım aracı oldu. Dolar, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 9.25 oranında, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 6.41 oranında kayıpla, yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2018, 14:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri