Suriye Operasyonunun Türkiye Piyasalarına Etkisi

Suriye'ye ilişkin başlatılan operasyona piyasaların kayıtsız kalmayacağını vurgulayan uzmanlar, operasyonun tek seferlik görünmesinden dolayı kayıpların sınırlı kalabileceğini dile getiriyor. 

Suriye Operasyonunun Türkiye Piyasalarına Etkisi

Oldukça hareketli bir haftanın geride kalmasının ardından, yeni haftada da piyasa hareketli günler geçirecek. 

Sabah saatlerine karşı Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Fransa tarafından, Doğu Guta'daki sivillere ilişkin kimyasal silah kullandığı gerekçesiyle Beşar Esad rejiminin hedef alındığı saldırıda Suriye'nin birçok bölgesindeki askeri noktalar bombalandı. 

Tek Seferlik Operasyonda Kayıplar Sınırlı Kalabilir

Suriye'ye dair başlatılan saldırının piyasaları negatif yönde etkilemesi öngörülürken, bu duruma karşın, gerçekleştirilen operasyonun tek seferlik olduğunun bildirilmesi adına kayıpların sınırlı seviyede olabileceği ifade ediliyor. 
Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Gedik Yatırım Algoritmik İşlemler Müdür Yardımcısı Gizmen Nalbantlı, operasyonun şimdilik tek seferlik görüldüğünü ifade ederek, böyle bir durumda etkinin sınırlı olacağını dile getirdi.Operasyonun devamının gelmesi halinde ise piyasalar bakımından oldukça sıkıntılı bir sürece girilebileceğini söyleyen Nalbantlı, Suriye'ye ilişkin operasyonun ülkemizin piyasalarına negatif yansımasının kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

Nalbant açıklamasında ayrıca, risk algısının artışıyla beraber küresel piyasalarda altın fiyatlarının yükselişine devam edebileceğine de vurgu yaptı. 

Konu hakkında bir başka açıklama ise GCM Forex Araştırma Uzmanı Enver Erkan'dan geldi. Erkan, jeopolitik risklerin Suriye üstünde yoğunlaşmasıyla beraber, doların global bazda seyrinden çok risk fiyatlanmasının ve bölgenin doğrudan ilintili bulunduğu varlıkların oynaklık düzeylerinin Türkiye piyasalarında etkili olduğunun söylenebileceğini belirti. 

Temkinli Duruşun Korunması Gerekiyor

Dolar/TL paritesinin yukarı yönlü seyrinin devam etme potansiyelinin kuvvetlendiği bir süreç içinde bulunulduğunun altını çizen Erkan, bu seneye ilişkin 4.20 - 4.30 bölgesi beklentisine bir adım daha yaklaşıldığını söyleyerek, temkinli duruşun korunması gerektiğini sözlerine ekledi. 

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2018, 16:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri