Suudi Sermayesi İstanbul’a Akacak

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, İstanbul'un finans merkezi olması kapsamında açıklama yaptı.

Suudi Sermayesi İstanbul’a Akacak

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, İstanbul'un finans merkezi olması kapsamında açıklama yaptı.

Cemil Ertem, bu anlamda Suudi sermayesinin çok yoğun ilgi gösterdiğini aktardı.Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Cemil Ertem, İstanbul'un finans merkezi olması konusunda yaptığı açıklamada, Suudi sermayesinin bu alana çok yoğun ilgisinin olduğunu söyledi. Cemil Ertem, yakın zamanda kurumsal yatırımlarla, yeni fonlar ve sermaye girişlerinin devam edeceği düşüncesini paylaştı. Ertem bu fonların belki de kurulacak yeni fonlarla birlikte özel sektörü de kapsayacağını ifade etti.

Cemil Ertem, körfez ülkelerinin yeni çıkışlar aradığını ve onların da petrole dayalı zenginliklerinin sürekli olarak devam etmeyeceğini bildiklerini dile getirdi. Erdem, hem enerji hem finansal piyasaların değerlendirilmesi açısından, Türkiye'nin onlar için önemli bir çıkış olduğunu söyledi.

İstanbul'un finans merkezi olması konusuna da değinen Ertem, bu doğrultuda Suudi sermayesinin çok yoğun ilgisinin olduğunu aktardı. Dolar kurundaki düşüşü de değerlendiren Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ertem, Türk Lirası'nın diğer paralardan olumlu olarak ayrıştığını ifade etti. Bu durumun aynı şekilde devam edebileceğini aktaran Ertem, Türkiye'ye olan sermaye girişlerinin artacağını düşündüklerini söyledi.

Cemil Ertem, Merkez Bankası'nın önlemleri etkili olduğunu belirterek,  Türkiye'ye sermaye girişi için önemli iştah oluştuğunu ifade etti. Tüm gelişmekte olan para birimlerinin dolar karşısında değer kazandığına dikkat çeken Ertem, Türk lirasının da daha olumlu olarak bir ayrılma yaşadığını ve bunun devam edebileceğini dile getirdi. Cemil Ertem, 16 Nisan yapılacak halk oylaması sonrasında daha olumlu bir havanın olacağını düşündüklerini söyledi. Cemil Ertem yaptığı konuşmada son olarak, Türkiye'ye olan sermaye girişlerinin artacağını düşündüklerini ifade etti. 

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2017, 19:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER