Uluslararası Piyasalar Volatil Seyrediyor (12 Haziran)

Küresel piyasalarda Asya hisseleri volatil bir seyir izlerken, Japon yeni ABD ve Kuzey Kore başkanlarının görüşmeleriyle değer kaybetti.

Uluslararası Piyasalar Volatil Seyrediyor (12 Haziran)

Asya hisse senetleri volatil seyrederken Japon yeni, yatırımcıların ABD Başkanı ve Kuzey Kore Başkanı tarafından imzalanan tarihi belgenin detaylarını beklerken değer kaybetti. ABD ve Kuzey Kore başkanları arasındaki iletişimin artmasıyla dünyadaki jeopolitik risklerin azalacağına ilişkin beklentiler güvenli varlıklara olan talebi azalttı ve Japon yeni düşüşe geçti.

Tokyo ve Sydney gibi merkezlerde hisse senetleri yön bulmakta zorlandı. ABD hazine tahvil faizleri durgun bir seyir izledi. S&P 500 ve FTSE 100 endeks vadeli kontratları büyük bir değişim göstermedi. Sterlin değer kaybetmeye devam ederken petrol, Nijerya’nın ihracatını tehdit eden boru hattındaki çatlakların onarılmasıyla toplandı.

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore ile imzalanan belgenin çok kritik olduğuna dikkat çekti. Kuzey Kore Başkanı ise dünyanın ciddi bir değişim dönemine gireceğini ifade etti. Donald Trump, Kuzey Kore Başkanı Kim'i Beyaz Saray'a davet edeceğini belirtti.

Küresel piyasalarda yatırımcılar dikkatlerini Çarşamba günü faiz artırımı yapacağı öngörülen FED'e yöneltti. Avrupa Merkez Bankası (AMB) yetkilileri ise tahvil alım programının sonlandırılmasına yönelik son değerlendirmelerini yapıyor. Cuma günü Japonya Merkez Bankası (BOJ) politika toplantısı düzenleyecek. BOJ’un toplantısında herhangi bir politika değişikliği kararı açıklayacağı düşünülmüyor.

Goldman Sachs Group Inc. Kore araştırma birimi yöneticisi ve kıdemli Asya ekonomisti Goohoon Kwon, iki ülkenin başkanı arasında imzalanan anlaşmanın önemli bir olay olmasına rağmen piyasaların fazla tepki göstermediğini belirtti.

Endekslerde Yaşanan Gelişmeler

Japonya Topix Endeksi, Tokyo saatiyle 13.00 sularında yüzde 0.2 oranında yükseldi.Hong Kong Hang Seng Endeksi yüzde 0.3 oranında yükseldi.

Güney Kore Kospi Endeksi, yatay seyir izledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, durgun seyretti.

S&P 500 endeks vadelileri yüzde 0.1 değer artışı yaşadı.

FTSE 100 vadelileri yüzde 0.1 yükseldi.

Japon Yeni, yüzde 0.3 gerileyerek 110.37 seviyesinden satışa sunuldu.

Euro/ Dolar paritesi yüzde 0.2 gerileyerek 1.1764 seviyesinden alıcı buldu.

Sterlin yüzde 0.2 değer kaybederek dolar karşısında 1.3348 seviyesine düştü.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2018, 14:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri