Dolar Üzerinden Uzun Vadeli Yatırım Yapanların Dikkatine

Merhaba, değerli ekonomi7 okurları. Bugün siz okurlarımız için ekonomik gündemdeki bazı değer yükselişlerini ele alacağım. Ancak ondan önce şunu bildirmek isterim ki bu konuda yapacak olduğum bazı yorumları ekonomi uzmanlarının değindiği noktalara vurgu yaparak konuma dâhil edeceğim. Tabi, bununla beraber kendi şahsi fikir ayrıcalıklarımın da altını çizerek neden sonuç ilişkisi içerisinde anlatıma sunacağımdan emin olabilirsiniz.

Gecenler de çok değeri bir ekonomi uzmanının katıldığı bir programda uzun vadeli yatırım yapmak isteyen vatandaşlara yaptığı çağrıya şahit oldum. Uyarı niteliği taşıyan ama kendinden de oldukça emin bir tavır takınarak dolar üzerinden uzun vadeli yatırım yapanların dikkatine, diye seslendi. Kendi kendime ‘neden’ diye sormaya tam başlamışken konuşmasına şu sözleriyle devam etti, “Altın uzun vadeli yatırım için ideal bir yatırım tavsiyesi, çünkü değer yitirme olasılı yok denilecek kadar az ve uzun vadeli bir yatırım içinde gereğinden fazla risk taşımıyor” dedi.

Anlatımımda bahsini ettiğim ve benimde şahsen izlemiş bulunduğum ekonomi gündem programından sonra bu konuda küçük bir araştırma yapmaya kendimi zorunlu hissettim ve konuyu ana hatlarıyla beraber araştırdım. Araştırmalarımın neticesinde bir kez daha anladım ki işini hakkıyla yapan ekonomi uzmanlarımız, anlık gündem tartışmalarından hiç çekinmeden vatandaşa uyarı niteliği taşıyan mesajlar verebiliyor. Bence ekonomi uzmanımızın yapmış bulunduğu bu açıklama, gerçektende ülkemiz için gurur verici bir mesaj niteliği taşıyor. Çünkü yaptığım araştırmalarıma göre doların yükselişine aldanarak uzun vadeli ciddi yatırımlarda bulunan vatandaşın sayısı gün geçtikçe artış gösteriyor. Evet, yanlış duymadınız doların yükseliş pozları sandığı kadar uzun sürmeyecek.

Geçtiğimiz şu son haftalarda dolar hızlı bir tempoyla değer yükseliş grafikleri çiziyor. Ancak bu grafikler çok uzun vadeler için geçerli bir tablo değil. Bu nedenle dolar üzerinden uzun vadeli bir yatırım, vatandaşa risk uyandırıyor. Bende bunun üzerine ekonomi7 aracılığıyla siz değeli okurlarıma küçük bir dip not niteliği taşıyan bu anlatımı dizayn etme ihtiyacı hissettim. Umarım, hazırlamış olduğum dolar üzerinden uzun vadeli yatırım yapanların dikkatine, adlı başlığıyla sizin içinde verimli bir kaynak hazırlayabilmiş ve küçükte olsa bir çağrı uyandırabilmişimdir. Bir sonraki ekonomi ve gündem yorumumda tekrar görüşmek ümidiyle, o zamana denk şimdilik hoşça kalın.

Saygılarımla:

Ülkü BUDAK

YORUM EKLE

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri