28 Adet Yerli Üretim İtfaiye Aracı İstanbul Yeni Havalimanı'na Gönderilecek!

40'a yakın ülkeye ihracat gerçekleştiren Volkan İtfaiye, ilk aşamada 28 adet üretilen ilk yerli üretim 8x8 şasili itfaiye aracını İstanbul Yeni Havalimanı'na gönderecek.

28 Adet Yerli Üretim İtfaiye Aracı İstanbul Yeni Havalimanı'na Gönderilecek!

Dünya genelinde öncü sayılacak nitelikte bulunan itfaiye aracı üreticilerinden olan Volkan İtfaiye, ülke genelindeki havalimanlarında kullanılmak üzere ilk yerli üretim konumunda bulunan 8x8 şasili itfaiye aracını dünyanın her köşesine ihraç etme hazırlığı içine girdi.

Konu hakkında aracın tanıtım toplantısında konuşma gerçekleştiren Volkan İtfaiye Yönetim Kurulu Başkanı İsa Tecim, önemli açıklamalarda bulundu. Şirketin temellerinin 1974 senesinde İzmir Çankaya'da bulunan küçük bir yazıhanede atıldığından bahseden Tecim, askerlik hizmetini yerine getirdiği sırada Kastamonu'da yaşadığı bir yangından oldukça etkilendiğini ve askerlik dönüşünde itfaiye araçları üretebilmek adına çaba gösterdiğini dile getirdi. Tecim, söz konusu dönem içerisinde itfaiye araçlarındaki gereksinimleri daha iyi anlayabilmek adına geceleri gönüllü bir şekilde itfaiyecilerde çalıştığını söyleyerek, bugün Torbalı'da toplam 135 bin metrekare alanda kurulan tesis üzerinden dünyanın her köşesine araç gönderebilecek bir konuma geldiklerini işaret etti. 

40'a Yakın Ülkeye İhracat

Volkan İtfaiye olarak 40 civarında ülkeye araç ihraç ettiklerini bildiren Tecim, üstünde 5 sene çalışma yaptıklarını ilk yerli 8x8 şasi üretimi projesinin toplam olarak 10 milyon euro tutarında bir yatırımla faaliyete alndığını dile getirdi. 

Konu hakkında açıklamalarda bulunan bir diğer isim ise Volkan İtfaiye'nin Genel Müdürü Yaşar Tecim oldu. Tecim, 8x8 şasili ana uçak yangın söndürme aracının tümüyle Volkan Ar-Ge Merkezi tarafından geliştirildiğinin altını çizerek, bin 500 beygir gücü bulunan, ikiz motor teknolojisine sahip olan aracın, sıfırdan 80 kilometreye kadar 21 saniye gibi kısa bir sürede ulaştığını söyledi. 

Yeni Araçlar İstanbul Yeni Havalimanı'na Gidecek

Yüzde 60 seviyesinde bulunan yerlilik oranının daha da yükseltileceğini vurgulayan Tecim, daha öncesinde söz konusu araçlardan Devlet Hava Meydanları'na 22 adet verildiğini, yeni versiyona birlikte ise bu araçtan 28 adet üretim yapıldığını ve söz konusu aracın İstanbul Yeni Havalimanı'na gönderileceğini sözlerine ekledi. 

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2018, 14:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri