36 Milyon Hissesini Halka Arz Edecek!

Dev veri depolama platformu Dropbox 36 milyon hissesini halka arz edecek.

36 Milyon Hissesini Halka Arz Edecek!

Geçtiğimiz aylarda halka arz edileceği duyurulan Dropbox, halka arz için ne kadar bir hisse ayırdığını açıklamamıştı. Geçtiğimiz gün halka arz etmeye hazırlandığı 36 milyon hissesinin değerini açıklayan Dropbox, 648 milyon dolarlık değerlemeye sahip olan halka arza hazırlanıyor.

Online veri depolama platformu olan Dropbox, 36 milyon hissesini halka arza sunarak teknoloji sektörü içerisindeki en büyük halka arzı gerçekleştirmiş olacak. 36 milyon hissesini 16 ile 18 dolar aralığından satışa sunacak olan Dropbox, şirketin piyasa değerinin halka arz sonrasında 7.4 milyar dolara ulaşmasını beklediğini de ifade etti.Dropbox, Nasdaq’ta DBX koduyla halka arz edilecek. Şirketin halka arzından sonra Nasdaq borsasına Lyft, Uber, Airbnb gibi şirketlerin dahil olması bekleniyor.

500 Milyon Kullanıcıya Sahip

Dropbox şirketinin 2007 yılından bu yana kurulmasından sonra günümüzde 500 milyon kullanıcıya sahip olduğu biliniyor. 500 milyon kullanıcıya sahip olan şirketin, kullanıcılarının yalnızca yüzde 2’lik bir kısmı uygulamayı ücretli kullanıyor olsa da, teknoloji sektöründe geniş bir kitleye sahip olması dikkat çekiyor.

Dropbox şirketinin halka arz dosyasında yer alan “yeni kullanıcılar bulunamaz ise şirket satışa çıkarılabilir” ifadesi, hisse satın alacak kişilerin gözünü korkutuyor. Şirketin geçtiğimiz yıl 112 milyon kayıp yaşamasının ardından 1.1 milyar dolara satışa çıkarılmış olması da halka arzı olumsuz etkileyen faktörler arasında yer alıyor. 2009 yılında da Dropbox şirketinin CEO’su Drew Houston, Apple şirketine teklifte bulunmuş fakat bu teklif Apple CEO’su Steve Jobs tarafından reddedilmişti. Bunun sebebi Apple şirketinin iCloud uygulamasını tanıtması olmuş ve bu nedenle Apple, Dropbox’ı satın almamıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri