8 Kişinin Serveti Dünya Servetinin Yarısına Eşit!

Dünya servetinin yarısını 8 kişi yönetiyor. Oxfam araştırmasının sonuçlarına göre dünyanın en zengin 8 kişisi, dünya servetinin yarısını elinde bulunduruyor.

8 Kişinin Serveti Dünya Servetinin Yarısına Eşit!

İngiltere’de yardım kuruluşu olarak çalışan Oxfam dünyanın en zengin kişilerinin toplam servet miktarını araştırdı. Araştırmanın sonuçlar ise çok şaşırtıcı çıktı. Oxfam toplam dünya servetinin yarısının 8 kişide olduğunu açıkladı. Servetin miktarı 426 milyon dolar olarak kaydedildi. 426 milyon dolarlık servet, 3 buçuk milyondan fazla kişinin mal varlığına denk geliyor denildi.

EKONOMİK FORUM ÖNCESİNDE AÇIKLADIİngiliz yardım kuruluşu Oxfam yayınladığı raporla, zenginler ve fakirler arasındaki büyük uçurumu gözler önüne serdi. Oxfam bu raporu Dünya Ekonomik Forumu’nun hemen öncesinde yayımlayarak konuya dikkat çekmek istedi. Yardım kuruluşu olarak İngiltere’de faaliyetlerini yürüten Oxfam, konuyla ilgili dünya ülkelerini gerekli çalışmaları yapmaya davet etti.

DÜNYA SERVETİNİN YARISI BU İSİMLERİN

Oxfam tarafından yayımlanan rapordaki verilere, Forbes Dergisinin milyarderler listesi ve servet miktarları değerlendirilerek ulaşıldı. Raporda ilk sırayı alan kişinin Microsoft'un kurucusu Bill Gates olduğu görüldü. Bill Gates tam 75 milyar dolarlık servete sahip. Açıklanan listedeki diğer isimler arasında İspanyada faaliyet gösteren tekstilde dünya devi Inditex patronu Amancio Ortega ikinci sırayı aldı. Listede yer alan diğer 6 isim ise Warren Buffett, Carlos Slim Helu, Jeff Bezos, Mark Zuckerberg, Larry Ellison ve Michael Bloomberg olarak açıklandı.

Oxfam geçtiğimiz yıllarda yine bu konuyla ilgili bir araştırma yapmıştı. O araştırma raporunda ise 62 kişi yer almıştı.

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2017, 17:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri