ABD Şimdi de Tüketici Elektroniğine Ek Vergi Getirebilir

Başkan Trump’ın Dışişleri Bakanı Tillerson’ı görevden aldığının açıklanmasının ardından ABD’nin dış politikalarına yönelik belirsizlik iyice arttı. Politika uzmanları ABD’nin şimdi de Çin’den ithal edilen tüketici elektroniğine ek gümrük vergisi getirebileceğini iddia ediyor.

ABD Şimdi de Tüketici Elektroniğine Ek Vergi Getirebilir

ABD’de her gün yeni bir hareketlilik oluşuyor. Dün ABD Başkanı Donald Trump’ın Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ı kovduğunu açıklaması dikkat çekici bir gelişme olarak kaydedilmişti. Trump Tillerson’ın yerine en çok güvendiği adamlarından biri olan sert politikalar yanlısı CIA direktöre Mike Pompeo’yu atadı.

ABD’nin Politikaları Belirsizlik YaratıyorBeyaz Saray’ın yönetim şeklinin küresel anlamda belirsizlik yarattığının altını çizen ekonomi uzmanları Trump yönetiminden bazı isimlerin Trump’ın şimdiki planının Çin’den ithal edilen bilişim teknolojisi, tüketici elektroniği ve Telekom ekipmanlarına ek vergi getirmek olduğunu açıklaması piyasalarda önemli etkiler doğurdu. Getirilmesi planlanan ek verginin yaklaşık 60 milyar dolar değerini bulabileceğini belirten kaynakların açıklamalarının ardından Asya ülkelerinden bilişim teknolojileri endeksi yüzde 0,6 gerileme kaydetti.

ABD’nin koruma politikaları kapsamında farklı ürünleri gündeme getirerek bu ürünlere ek vergi getirileceğini açıklamalarının ardından dünya genelinde dolar değer kaybetmeye başlamıştı. Tüketici elektroniği konusunun gündeme gelmesi ile birlikte S&P 500 endeksinde yüzde 0,6, Nasdaq endeksinde ise yüzde 1 düşüş yaşandı.

Trump Yönetimi 35 Kişiyi Görevden Aldı

Trump’ın başkan olmasının ardından yönetimde öenmli değişiklikler yaşandı. Ilımlı olan isimler yönetimden kendileri ayrıldı ya da Trump tarafından kovuldu. Bu zamana kadar Trump yönetimi 35 kişiyle yollarını ayırdı.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2018, 10:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri