AB’den Türkiye’ye 3 Milyar Euro Mülteci Yardımı

Avrupa Birliği Türkiye’de yaşamakta olan Suriyeli mülteciler için vermeyi vaat ettiği ekonomik yardımın ikinci kısmını onaylamaya hazırlanıyor.

AB’den Türkiye’ye 3 Milyar Euro Mülteci Yardımı

Avrupa Birliği’nin yürütme organı Avrupa Komisyonu, Türkiye’de yaşamakta olan Suriyeli mülteciler için geçmişte vermeyi vaat etmiş olduğu yardımın ikinci kısmı için 3 milyar euroluk bir ödemeyi onaylamaya hazırlanıyor.Reuters haber ajansı tarafından yapılan açıklamaya göre Avrupa Birliği tarafından yapılacak bu yardımın Suriyeli göçmenlerin hayat koşullarının iyileştirilmesinde kullanılması bekleniyor. Suriye iç savaşının ardından ortaya çıkan mülteci sorununun büyük bir kısmını tek başına göğüsleyen Türkiye’ye destek olmak adına Avrupa Birliği tarafından alınan bu kararda toplamda 6 milyar Euro değerindeki yardımın iki taksit halinde ödenmesi kararlaştırılmıştı. Türkiye ilk yardım paketinden gelen 3 milyar euroyu Suriyeli mültecilerin ihtiyaçlarının karşılanması için farklı projelerde kullanmaya başladı.

Çarşamba Günü Açıklanacak

Konu ile ilgili bilgi veren Reuters Çarşamba günü Avrupa Komisyonu’nun göçten sorumlu üyesi Dimitris Avramopulos tarafından yapılacak bir basın toplantısı ile konunun netleştirileceğini bildirdi. 3 milyar Euro değerindeki ikinci yardım paketinin onaylanmasının ardından Türkiye’ye ne zaman ulaştırılacağı ise şimdilik bilinmiyor.

Erdoğan Pazarlığını Yapmıştı

Suriyeli mültecilerin Türkiye’de aşırı derecede birikmesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Avrupa’nın da bu yüke destek olmasını istemiş ve aksi halde kapıları açabileceğini ima etmişti. Avrupa Birliği bu açıklamaların ardından Türkiye’nin 4 milyonun üzerinde Suriyeli mülteciyi ülkede barındırması nedeni ile 6 milyar Euro yardım yapacaklarını açıklamış ve ilk yardımı geçtiğimiz dönemlerde ülkemize ulaştırmıştı.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2018, 11:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri