ABD’nin Üretimi Rekor Kırdı! Ham Petrol Fiyatı 75 Dolara İndi

Küresel piyasada ham petrolün varil fiyatı, ABD’nin üretim rekoru sonrasında yön değişirdi. Artan talep dahi fiyatlardaki düşüşe engel olamadı.

ABD’nin Üretimi Rekor Kırdı! Ham Petrol Fiyatı 75 Dolara İndi

Küresel piyasada ham petrolün varil fiyatı, ABD’nin üretim rekoru sonrasında yön değişirdi. Artan talep dahi fiyatlardaki düşüşe engel olamadı.

ABD Günlük Üretimi 10,9 Milyon Adete Çıkardı

Küresel piyasalarda petrol fiyatları bu hafta dalgalı bir seyir izledi. Ham petrolün varil fiyatı ABD ve K. Kore liderinin tarihi zirvesiyle birlikte yükselişe geçti. Sonrasında ise ABD’nin petrol üretiminde yeni bir rekora imza atması petrol fiyatlarının aşağı yönlü seyrine neden oldu. Piyasaların artan talebine rağmen petrolün varil fiyatı bugünde düşmeye devam etti.

ABD tarafından yapılan açıklamaya göre ülkenin günlük petrol üretimi gün bazında 10 milyon 900 bin varil seviyesinde gerçekleşti.

Brent Petrolün Varil Fiyatı Yüzde 0,34 GerilediKüresel pazardaki fiyatların bugünkü değişimi incelendiğinde Brent petrolün varil fiyatının yüzde 0,34 oranında gerilediği dikkat çekti. Uluslararası piyasada en çok işlem gören petrol tipi olan Brent petrol fiyattaki azalış sonrasında 75 dolar 43 sentte kadar indi. Öte yandan ABD’nin Batı Teksas türü ham petrolünün varil fiyatı ise bugün yüzde 0,3 düşüş kaydetti ve 66 dolar 62 sentten alıcı buldu.

Metal Fiyatlarında Son Durum!

Güncel değerli metal fiyatlarının günlük değişimi ve fiyatları ise bugün şöyle oldu. Metal fiyatları bugün dalgalı bir grafik çiziyor. Uzmanlara göre fiyatlardaki dalgalanmanın ana nedeni ABD Merkez Bankasının faiz artırımı oldu.

Güncel fiyatlar dikkate alındığında gümüş bugün yüzde 0,97 değer artırdı ve 17.165 dolara yükseldi. Altındaki değişim yüzde 0,38’lik artışa işaret etti. İşlem fiyatı ise 1,306.2 dolar seviyesine çıktı. Platindeki artış yüzde 0,35 oranında gerçekleşti. İşlem fiyatı değerdeki yükseliş sonrasında 905.7 doları buldu.

Metal fiyatları arasında aşağı yönlü hareket edenlerse bakır ve paladyum olarak belirlendi. Bakır yüzde 0,35 geriledi. İşlemler 3.2395 dolar üzerinden alındı. Paladyumdaki düşüş hafif olurken azalış yüzde 0,02’ye denk geldi.

Öte yandan Türkiye altın piyasasında altının gram fiyatı 194 TL’den işlem görüyor. Çeyrek altının satış fiyatı ise 316 TL’den devam ediyor. Cumhuriyet altını ise bin 288 TL’den alıcı buluyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2018, 17:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri